Liksom de andra fastigheterna på området kommer också Mejks utsida bli svart och röd.
Mejk byter sida och blir ännu större
Planerna ute vid Orielfältet blir bara bättre och bättre. Nu står det klart att även Lågprisvaruhuset Mejk hoppar på tåget.
– Det har varit på g länge men nu har vi äntligen skrivit på alla papper, kommenterar Magnus Krantz.
Annons
Häromdagen kunde LindeNytt meddela att Team Sportia lämnar sin lokal i stan och flyttar ut till Orielfältet. Och satsningen bara fortsätter. Nu har också Magnus Krantz och Johan Eriksson, Lågprisvaruhuset Mejk, skrivit på papper och kommer därmed att bli en del av gemenskapen ute på industriområdet.
– Vi vänder vår entré till andra sidan, mot Lindesbergs nya köpcentrum, berättar Johan Eriksson.
– Det har varit på g länge men nu har vi äntligen skrivit på alla papper, tillägger Magnus Krantz.
Johan och Magnus har sett till att deras butik ständigt har växt under årens lopp, något som de också tycker är oerhört viktigt. Och i takt med att butiken har blivit större, så har också personalstyrkan ökat och blivit alltfler. När man först drog igång här ute på industriområdet var det sex stycken anställda, idag är de 22 medarbetare.
– Det blir en helhetslösning, personalutrymmena har varit för små. Nu kommer butiken att bli större, 3575 kvadratmeter, och en del av det blir ju då personalutrymme med matsal och omklädningsrum med dusch. Det känns jätteskönt, och dessutom får vi ju mer butiksyta, säger Johan.
Glada och förväntansfulla grabbar. Där de står kommer det inom några månader vara utbyggd butikslokal. Foto: Ida Lindkvist
Och när nu entrén ska flytta till motsatt sida jämfört med dagens läge, så ska också kassorna över dit. I och med den flytten passar man också på att få in fler kassor, och man utökar från tre kassor till fyra, med utrymme för en femte. Fler parkeringsplatser blir det också, ungefär 200 stycken.
– Det kommer gå att åka på långsidan och även parkera längs med långsidan. Då knyter vi samtidigt ihop det nya med det gamla. Det kommer att bli en stor asfaltsyta, säger Johan och fortsätter:
– Vi har även fått höra att en del tycker att det är för mörkt, så det kommer att bli mer belysning på parkeringen.
Som om detta inte vore nog så har Johan och Magnus dessutom sålt fastigheten till Per Eriksson, trots att de för bara drygt ett år sedan köpte sin lokal.
-Per är en bra fastighetsägare, och vi är egentligen inte några fastighetsägare. Vi ska ju bli större och bättre än någonsin
Här har det redan hunnit hända grejer; asfalten har blivit uppgrävd. Foto: Ida Lindkvist
och då måste vi lägga vårt fokus på butiken. Vi kände att vi ville ta chansen här och nu när det blir ett köpcentrum, säger Magnus.
– Per är en hyresvärd som är intresserad av sina hyresgäster. Han kommer rusta upp huset och bygga ut det, inflikar Johan.
– Ja, vi hann inte mer än skriva på pappren igår så började de riva upp asfalten här på baksidan, skrattar Magnus.
Magnus och Johan ser fram emot framtida förändringar, och hoppas på ett bra samarbete med sina butiksgrannar, att man ska kunna hjälpa varandra.
– När vi flyttade hit så drog vi bara kunder till oss själva. Vi tror att det nya köpcentrumet kan tilltala både våra nuvarande kunder, samt nya kunder som passerar ute vid riksvägen, säger Johan., säger Johan.
– Det ska vara klart till hösten, målet är oktober, avslutar Magnus.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.