Johan Eriksson och Magnus Krantz på LÅGPRISVARUHUSET MEJK

MEJK firar 15 år

Ingen bank ville ge dem lån. Nu har de en omsättning på 33 miljoner. Många tyckte att de var galna som sade upp sig från fasta tjänster för att starta eget. I dag har företaget 17 heltidsanställda. Ingenting är omöjligt, bara omöjligt billigt. Möt Johan Eriksson och Magnus Krantz som på torsdag firar LÅGPRISVARUHUSET MEJKS 15-årsjubileum.

– Vi lärde känna varandra på elprogrammet på Lindeskolan. Efter studenten började vi båda på Volvo, nuvarande Meritor. I tre år byggde vi bakaxlar men funderade samtidigt på om det verkligen var vad vi ville göra, säger Magnus Krantz.

Vi sitter uppe på kontoret som Johan och Magnus lite skämtsamt presenterade som flygledartornet. Genom de tonade rutorna är utsikten god över de 2000 kvadratmetrarna där 10 000 olika produkter samsas i ställ och på hyllor.

– Vi ville framåt. Det var ungefär så mycket vi visste. Det var egentligen inget fel på jobbet i sig, men vi ville någonting annat, säger Johan Eriksson.
På ett nattskift kläcktes idén.
– Vi startar ett lågprisvaruhus!
När Magnus återger sitt utbristande hörs en smittsam entusiasm. En entusiasm som måste ha varit drivkraften under de senaste 16 åren. Inte minst det där första året då all planering gjordes inför butiksstarten.

Intensiv planering och bankmöten
– Vi bodde trappuppgångarna bredvid varandra och jobbade ju på samma jobb, så vi kunde träffas mycket. När vi jobbade olika skift hittade vi andra luckor på dygnet att planera, berättar Johan.

Det första halvåret blev en intensiv förberedelse. All ledig tid lades på planering. Cirka 6-8 timmar om dygnet. En affärsplan växte fram och så kom dagen då den skulle presenteras för banken.
– Det blev en totalsågning. Man kan säga att de trodde 0 procent på vår idé, säger Johan.
På en bank fick Johan och Magnus höra att ingen skulle vilja besöka ett lågprisvaruhus. Att det var pinsamt och att folk skulle skämmas över att synas i en sådan butik.

Idén kunde ha dött där och då. Så mycket slit och sedan få nobben. Situationen diskuterades under en tung joggingrunda. Skulle de lägga ner?

Hjälp av föräldrarna
Magnus och Johan beslöt sig för att be sina föräldrar om hjälp.
– Det kändes inte jättekul att behöva gå till dem och be om hjälp, det var ju jag som trodde på idén, inte mina föräldrar, säger Johan.

Och en viss skepsis fanns i de egna familjerna. Men samtidigt ett stort stöd.
– Våra fäder har varit på Volvo i alla år. Att vi ville lämna det för att kasta oss in i ett sånt här projekt var så klart svårsmält, säger Magnus.
Ändå valde föräldrarna att gå i borgen för sina söner, som på så vis till slut fick loss ett startkapital på 500 000.
– Så snart det löste sig sade vi upp oss, säger Johan.
Det var i augusti 1997. I november samma år öppnade LÅGPRISVARUHUSET MEJK.

Första dagen var succén ett faktum
En starta eget-kurs genom Almia och en bokföringskurs genom Öhrlings. Det var den företagsskolning Johan Eriksson och Magnus Krantz hade. Första dagen drog butiken in lika mycket som de hade prognoserat för hela första månaden.
– Vi hade hört mycket negativt men nu såg vi att det fungerade. Det var en oerhörd lättnad. För oss, men kanske mest för våra föräldrar, säger Magnus.

Nu var de ”pojkarna på Mejk”. Och det var ganska bokstavligt, för den största delen av deras vakna tid befann de sig just på Mejk, som då låg på Kungsgatan.
– Det var arbete dygnet runt. Livet bestod i att sova och jobba, minns Johan.
Och familjerna fortsatte att stötta. Butiken blev en mötespunkt för hela släkten som hjälpte till så fort det fanns tillfälle.

Snabbt trångbodda
Butiken med sina 225 kvadratmeter blev snabbt för liten. Det billiga och breda sortimentet gick hem hos Lindesbergsborna och plats behövdes för fler produkter.
Men någon större och passande lokal var svår att hitta. En nödlösning blev i stället att öppna ytterligare en butik: CURRY. I den butiken valde man att satsa på inredningssortiment och även den gick bra.

Men lösningen var ineffektiv och personalkrävande.
– Jag minns hur det var att stå och äta sin lunchlåda i gången till lagret för att hela tiden ha uppsikt om det kom kunder. Och att sköta kassa och packa upp varor samtidigt, säger Johan.

Så det planerades för flytt och ihopflytt. Flygblad och annonser gick ut. Nu var det utförsäljning, dags att flytta. Men det som skulle bli ytterligare en höjdpunkt i företagssagan blev något av en mardröm.

Hade inte tillstånd
Samma dag som utförsäljningen skulle börja informerade stadsarkitekten om att det var förbjudet att bedriva handel i den nya butikslokalen.

Så där stod de. Med lokaler som var uppsagda och en ny lokal som inte fick nyttjas som butik. Det var bara att krypa tillbaka till den gamla hyresvärden.
Det blev många tunga dagar och många vändor i olika instanser innan genombrottet kom i form av ett tillfälligt tillstånd.
– Vi var naiva. Vi såg att det bedrevs handel runt omkring i området och tog för givet att det inte var något problem i detta. Vi gick fel väg, men vi lärde oss mycket av det, säger Johan.

”Jobbigt men samtidigt roligt”
Att lågprisvaruhuset Mejk ligger på Bandygatan 2 känns i dag nog självklart och naturligt för de flesta Lindesbergsbor. Där har man funnits sedan 2002 och också byggt ut i två omgångar.

– Det hade inte gått att göra samma sak i dag, som vi har gjort de här åren. Nu är vi nere på normal arbetstid och har tid för våra egna familjer. Framför allt de fem första åren var väldigt krävande, säger Magnus.
– Ibland kan jag tänka att vad skönt det skulle vara att vara anställd och slippa tänka på butiken dygnet runt. Kunna vara lite ledig. Fast så ångrar jag mig. Visst är det jobbigt många gånger, men samtidigt väldigt roligt. Det är lite som att vara gift med företaget. Och dagarna går väldigt fort när man driver eget, säger Johan.

På torsdag har 15 år gått sedan Lågprisvaruhuset Mejk slog upp portarna för första gången. ”Pojkarna på Mejk” är inte längre pojkar utan chefer för ett företag med 17 anställda och en omsättning som ökat varje år och nu ligger på 33 miljoner.
– Från att ha gjort allt i butiken så sköter vi numera mest inköpsbiten. Annars jobbar de flesta här med att packa upp varor. Kassan är en liten del av det totala jobbet, även om den så klart är viktig, säger Magnus.

Firar hela veckan – särskilt på torsdag
Expansionsplanerna just nu består i att göra butiken bättre och bättre.
– Vi är våra egna största kritiker. Detaljer är viktiga och tills den dag då alla avdelningar är perfekta har vi jobb kvar att göra, säger Johan.
– Det ska vara roligt att komma till Mejk, man ska tycka att vi har ett både bra och billigt utbud, säger Magnus.

Och billigt är det.
LÅGPRISVARUHUSET MEJK firar sitt jubileum hela veckan, bland annat med särskilda erbjudanden. På torsdag, som är den exakta dagen för jubileet, firar de genom att sätta ned alla varor 15 procent. Omöjligt billigt.

Publicerad 5 november 2012 klockan 08:10

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-09

2026-03-09

2026-03-04

2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-06

2026-02-03

2026-07-04 16:36