Nästan på dagen en och en halv månad har gått sedan Lågprisbutiken Mejk gick från ordinär butik nere i centrum till lågprisvaruhus på industriområdet. Redan från start var målsättningen helt enkelt att öka kundkretsen och därmed omsättningen. Nu redovisas resultatet av den period som gått, även om den enbart är dryga månaden, så visar det mycket positiva siffror för Lågprisvaruhuset Mejk. –Ja, det känns helt underbart att vi fått denna respons från våra nya och gamla kunder. De är helt enkelt jättenöjda med det nya Mejk, säger Johan Eriksson.
Han berättar vidare att man under första månaden hade hela 11 000 kunder, en rejäl ökning från snittsiffran 4 000 man hade i sin gamla butik. Och han tror inte det bara var någon engångshändelse, en effekt av att det var något nytt. –Nej, som det ser ut så håller det i sig med en jämn kundström. Vi har idag i stort sett samma kundantal per dag som vi hade vid premiären.
I framtiden kan lågprisvaruhuset även generera fler arbetstillfällen. Redan idag går en extraanställd, dock på kortare anställningsperiod månad för månad. Men framöver tror man även att det ska kunna ge ett par arbetstillfällen. –Ja, det är inte helt omöjligt. Vi har som sagt betydligt större arbetsområde idag än tidigare, och det är helt enkelt svårt att hinna med själva. Visst kan det tänkas bli någon eller några extra i personalen framöver, kommenterar Johan Eriksson.
Frövifors Pappersbruksmuseum tilldelades under fredagen den ärofyllda utmräkelsen Årets Arbetslivsmuseum, och fick därmed ta emot en emaljskylt samt en prissumma om 25 000 kronor.
– Det betyder så mycket personligen att få vara med och utveckla vår verksamhet, och speciellt att få ett ekonomiskt tillskott under ett hårt pandemiår, berättade den märkbart rörda museichefen Mikael Tiderman.
Polisen har upprättat en anmälan om olaga hot riktat mot en kvinna som arbetar i en livsmedelsaffär i centrala Lindesberg. Enligt polisuppgift skall kvinnan ha blivit hotad då hon bad om att få se legitimation av en yngre kille som ville handla tobaksvaror.
Natten till tisdag jagade polisen en bilbrännare i Storå. Vittnen har berättat hur en ensam gärningsperson sågs kasta vad som liknade en så kallad molotovcocktail – en flaska med brännbar vätska – mot en parkerad bil. Bilen blev helt utbränd, uppger polisen.
– En svartklädd person sågs kasta en flaska med brännbar vätska mot bilen och sprang sedan från platsen i riktning mot ån, kommenterar Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Bara några kilometer från Fornabodas ovala tävlingsbana bor Isabella Jansson Wiklund, Sveriges segerrikaste ponnykusk under 2020. 133 gånger hittades den 14-åriga Lindesbergaren i landets startlistor, där 29 av loppen slutade med seger. Segrarna har varit stora, där Isabella hoppas på en ny säsong som landets bästa.
– Jag har alltid som mål att slå föregående säsong, säjer Isabella.
INSÄNDARE/DEBATT: Vårt lasarett har tidigare betraktats som ett akutsjukhus. Vi inom SPF-Seniorerna ser inte längre att vi kan kalla det för det, nu när kirurgi/ortopedi/urologi sedan oktober 2020 blivit nedlagt på sen kväll och nattetid. Trygghet är för oss äldre är mycket viktigt. Därför är vi som pensionärsorganisation bekymrade.
Totalt 20 bidrag, alla med härliga och roliga tolkningar av temat vår/påsk, kom in till LindeNytts fototävling. Juryn har överlagt, röstat och överlagt igen, och en vinnare är nu utsedd.
De två sista dagarna innan påsklovet, 31 mars och 1 april, kommer eleverna i årskurs 6 på Brotorpsskolan Södra i Lindesberg att undervisas på distans. Detta beslut har fattats av Barn- och utbildningsnämndens ordförande med anledning av ökad sjukskrivning hos personalen.
Stadsskogsskolan i Lindesberg förlänger sin partiella fjärrundervisning, och även Storåskolan går över till den undervisningsformen från och med måndag. Det meddelade Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande under fredagsmorgonen.