Ända sedan starten 1997 har Mejk och deras ägare Johan Eriksson och Magnus Krantz utökat, utvecklat och förbättrat butiksytan, sortiment och tillgängligheten. I morgon är det dags för nästa steg då butiken utökar öppettiderna och slår upp portarna redan klockan 7.00. Och det med ett spännande erbjudande!
1997 startade kompisarna Johan Eriksson och Magnus Krantz sin lågprisbutik på Kungsgatan i Lindesberg. Efter flytten till Bandygatan har man vid flera tillfällen utökat butiksytan och breddat sortimentet. Idag är man nitton heltidsanställda som säljer av runt 11000 artiklar på cirka 2000 kvadratmeter butiksyta. Nu tar killarna nästa steg och utökar öppettiderna med tre timmar varje vardag, då man från och med i morgon den 1 november öppnar portarna redan klockan 7.00.
– Många är aktiva redan på morgonen och vill hinna uträtta ärenden innan jobbet börjar, säger Johan Eriksson.
För att riktigt understryka att tiderna ändrats ger man också de morgonpigga ett extra bra erbjudande.
– I morgon och under hela nästa vecka är det tio procent mellan klockan 7 – 10 på alla varor i hela butiken, utom tobak och tidningar, berättar Magnus Krantz.
Ökar med en anställd
Det har funnits personal på plats på förmiddagarna även tidigare eftersom man använt tiden mellan sju och tio för att plocka ut varor i butiken. Ändå innebär den ökade tillgängligheten med femton timmar per vecka att man har anställt ytterligare en person på heltid.
– Vi har utökat styrkan med en person för att kunna täcka upp i kassan när vi nu öppnar butiken tidigare, säger Eriksson.
Att ständigt förändra och utveckla får också positiva effekter på försäljningen och förbättringarna som genomförts de senaste åren har gjort att butiken ökat omsättningen med ungefär tio procent per år. Förhoppningen är att också att den senaste förändringen med utökade öppettider kommer lyfta omsättningen.
– Vi hoppas att vi under förmiddagstimmarna kommer sälja för ungefär trettio procent av vad vi gör på tre timmar mitt på dagen, säger Johan Eriksson.
Och året hittills har haft en fortsatt positiv utveckling så ett omsättningsrekord även i år är inte omöjligt.
– Vi hoppas hamna runt fyrtio miljoner i omsättning för innevarande år, säger Magnus Krantz.
Vad har ni för planer härnäst?
– Vi har alltid en massa planer, men inget som vi vill berätta om idag. Blir det av så kommer det att märkas, avslutar Johan hemlighetsfullt.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.