Efter 24 framgångsrika år väljer nuvarande ägare Magnus Krantz och Johan Eriksson att sälja verksamheten. De nya ägarna är Tjodolf Sommestad, Erik Ramberg och Mikael Karlsson. Detta meddelar man i ett pressmeddelande.
För 24 år sedan öppnade vännerna Magnus Krantz och Johan Eriksson Mejkbutiken i en liten lokal på Kungsgatan i Lindesberg. Under åren har både butikens koncept och yta utvecklats till det lågprisvaruhus det idag är. Nu lämnar man dock över rodret och säljer verksamheten efter närmare ett kvarts sekel.
I slutet av förra veckan träffades överenskommelsen som innebär att Mejkbutiken i Lindesberg byter ägare. Johan och Magnus kommer dock att arbeta kvar under en övergångsperiod för att trygga överlämningen. De nya ägarna har alla anknytning till Lindesberg.
– Det känns bra att vi fått avtalet på plats och att butiken får ägare som har förutsättningar att utveckla verksamheten ytterligare säger Magnus Krantz, tidigare delägare.
– Att få nya ägare som alla har anknytning till Lindeberg känns riktigt bra, butiken får fortsatt en styrning med lokal prägel vilket kommer vara en nyckel för fortsatt framgång fyller Johan Eriksson i.
Mikael Karlsson, som idag arbetar som ekonomichef på Dagab, kommer ta rollen som operativ chef för Mejk, med fokus på att vidareutveckla Mejks erbjudande och stärka positionen som lågprisvaruhus i Lindesberg.
– Mejk som varuhus, med ett brett sortiment och lokal förankring utgör en mycket bra grund att bygga vidare på för att möta nya och ökade kundbehov framåt. Att tillsammans med hela teamet på Mejk få ta vid och vidareutveckla Mejks som koncept och varumärke och stärka kunderbjudandet ytterligare kommer bli fantastiskt spännande, säger Mikael Karlsson.
Mikael Karlsson har lång erfarenhet av detaljhandel som controller inom servicehandeln, ekonomichef inom Axfood Närlivs, och under de senaste sju åren som ekonomichef för Axfoodkoncernens inköp- och logistikbolag Dagab.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.