Johanna Klockars matar alpackorna Knut och Kurt

Mer än bara kackel på Klockarsgården

På söndag kan du hälsa på hos Kurt och Knut och alla andra djur som bor på Klockarsgården. Johanna och Micke Klockars bor dryga fem minuter utanför Lindesberg och bjuder in till Öppet hus och julmarknad.

Stina, Harry, Kurt och Knut. Det är några av de boende på gården. Här finns alpackor, islandshästar, ponnys, minigrisar, afrikanska dvärggetter, kaniner, hundar, katter, ankor och höns.
– Jag har haft häst sedan jag var sju år gammal och jag har alltid tyckt om djur, säger Johanna Klockars.
Under hösten har hon varit tjänstledig från sitt lärarjobb och har nu också sagt upp sig för att satsa fullt ut på arbetet på gården. En verksamhet som hon startade i augusti.
– I samband med föräldraledigheten för vår 2-åring funderade jag mycket och det här växte fram. Men egentligen har väl tankarna funnits sedan vi flyttade hit till gården för 10 år sedan, säger Johanna Klockars.

Maken Micke tog steget och startade eget företag förra året. Han jobbar som resemontör och gör också mycket jobb hemma på gården.
– Han har bråda dagar nu inför julmarknaden att ställa i ordning den nybyggda boden, säger Johanna Klockars.
Därinne ska det bland annat gå att köpa strumpor och halsdukar gjorda av garn från alpackor.
– Jag bor i mina alpackastrumpor. De sticks inte och är väldigt varma och sköna, säger Johanna Klockars.
Fika kommer också gå att köpa och det vankas ponnyridning och åktur med häst och vagn. Och självklart kan man kolla på alla djur.

”Att vara med djur är väldigt avstressande”
Sedan verksamhetsstarten i somras har Johanna Klockars bland annat kommit igång med daglig verksamhet för vuxna och ungdomar med olika funktionsnedsättningar. De hjälper till att ge djuren mat och vatten, borstar dem, flyttar dem mellan olika hagar, pysslar om dem och bara umgås med dem.
– Att vara med djur är väldigt avstressande och för många blir det en meningsfull sysselsättning.
Johanna Klockars har själv jobbat på ett vårdboende och vet att det ibland saknas sådana aktiviteter.
– Djuren bryr sig inte heller om ditt handikapp och det gör att man kan slappna av.

Johanna och Micke har 2-åringen William och 15-åringarna Josefin och Jonathan. Jonathan är en familjehemsplacerad pojke som kom till familjen när han var 6 år gammal. Familjen Klockars har varit familjehem åt flera barn under årens lopp och deras intresse för att hjälpa människor är stort.
– Jag blev själv familjehemsplacerad när jag var tre månader gammal och har haft förmånen att få växa upp i en familj som blivit min egen, berättar Johanna Klockars.

Matglada Rue och linslusen och TV-kändisen Smulis.

En TV-kändis på gården
Johanna Klockars har fött upp minigrisar i 9 år.
– Djur har alltid varit en del av mitt liv och jag älskar att jobba med människor, så den här kombinationen passar mig perfekt. Visst har det varit stressigt och mycket jobb sedan jag blev egenföretagare men det är en positiv stress. Det här jobbet ger så mycket tillbaka.

Att beskriva verksamheten på Klockarsgården på ett kortfattat sätt är nästan omöjligt. Den består av väldigt många delar och är under ständig förändring.
– Jag är inte alls färdig med vad jag ska satsa på. Jag styrs mycket av vilken efterfrågan som finns. Till exempel så startade jag ridlekis för 3-8-åringar utifrån att några ringde och frågade om det fanns någon möjlighet för deras barn att komma och rida, säger Johanna Klockars, som också har uthyrning av hästar för dem som inte har tid eller råd med en egen häst. Hon har också hunnit med att arrangera flera läger för barn och ungdomar. Alla som besöker gården är försäkrade.

Men visst anpassar hon också sin verksamhet, även om den fortfarande är väldigt bred.
– Jag har sålt min tävlingshäst och satsat på islandshästar. Det kändes som en stor uppoffring men samtidigt måste jag välja djur som går bra ihop med människor.

Minigrisen Smulis är ett djur som går väldigt bra ihop med människor. I höstas var hon gäst i Filip och Fredriks Breaking News.
– Det var väldigt kul att vara med. Smulis skötte sig utmärkt, och så vann hon titeln Sveriges sötaste djur.

Läs mer om Klockarsgården på deras hemsida

Publicerad 30 november 2012 klockan 08:56

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

Ett omfattande arbete med vatten och avlopp startar nu på industrirakan i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

22 april 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-04

2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-06

2026-07-06 22:12