Handbollsförbundet har gått framåt ordentligt när det gäller att dra in pengar. Det skulle LIF Lindesberg också kunna göra om man tog sig vidare till det efterlängtade kvalet.
Om svensk handboll är på frammarsch och växer sig starkare är förmodligen en fråga vars svar ligger i betraktarens öga. Det svänger, tidvis ser det riktigt lovande ut medan det lika snabbt kan rasa ner till låga nivåer igen.
IFK Kristianstad sätter Sverige på den yppersta klubblagskartan samtidigt som landslagen, trots glimtar av briljans, inte riktigt orkar masa sig upp till fornstora tiders nivåer.
Men på ett område gör handbollen faktiskt ordentliga framsteg. När det gäller att landa spons.
I en tid där fotbollen är övermäktig alla andra sporter, ishockeyn äter mängder av tv-tid och var och varannan kotte tycks ha fått smak för att börja lira innebandy är handbollsförbundet faktiskt ett av de förbund som är på starkast frammarsch när det gäller att driva in pengar.
När Sport & Affärer listar landets tio största idrottsförbund sett till sponsorintäkter i kronor placerar sig faktiskt handbollsförbundet på en femteplats med 17,2 miljoner, endast överträffade av fotboll, ishockey, skidor och golf (vars siffror man givetvis inte är och förmodligen aldrig heller kommer vara i närheten av att matcha). Det ska jämföras med hur det såg ut för fem år sedan 2010, då siffrorna låg på dryga 10 miljoner och handbollen hade så väl simning som friidrott framför sig.
Det görs framsteg och någonstans får man ju hoppas att ett attraktivt förbund också ger avtryck i form av en starkare produkt, bättre talangutveckling och allmän frammarsch för sporten.
* * *
LIF Lindesberg å sin sida har goda möjligheter att skapa sitt eget ekonomiska tillskott genom att ta sig till det där efterlängtade kvalet. Fler viktiga matcher med mycket folk på läktarna skulle naturligtvis smaka utmärkt och efter segern mot Önnered senast (samtidigt som Skånela pryglades sönder och samman av OV Helsingborg) sitter brandgult i förarsätet igen.
Ett kval, där det ser ut att bli Karlskrona, Aranäs, Skövde eller eventuellt Ricoh som blir motståndare från Elitserien. Och dit två ur den allsvenska trion IFK Ystad, OV Helsingborg och VästeråsIrsta (som vanligt) tar sig står ju redan klart.
Men först och främst ska LIF Lindesberg hålla undan för HK Varberg som i dagsläget skuggar en poäng bakom i tabellen, men i helgens möte med HP Warta möter man en extra motståndare. Uppgifter gör nämligen gällande att hemmalaget kallat in Paradise Hotel-deltagaren Oliver Strige, som faktiskt har ett förflutet som spelare i klubben, för att agera speaker under matchen.
Stjärnklart på sidlinjen alltså.
Med sådana pr-trick är det kanske inte så konstigt att handbollen går framåt på den ekonomiska banan.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.