Handbollsförbundet har gått framåt ordentligt när det gäller att dra in pengar. Det skulle LIF Lindesberg också kunna göra om man tog sig vidare till det efterlängtade kvalet.
Om svensk handboll är på frammarsch och växer sig starkare är förmodligen en fråga vars svar ligger i betraktarens öga. Det svänger, tidvis ser det riktigt lovande ut medan det lika snabbt kan rasa ner till låga nivåer igen.
IFK Kristianstad sätter Sverige på den yppersta klubblagskartan samtidigt som landslagen, trots glimtar av briljans, inte riktigt orkar masa sig upp till fornstora tiders nivåer.
Men på ett område gör handbollen faktiskt ordentliga framsteg. När det gäller att landa spons.
I en tid där fotbollen är övermäktig alla andra sporter, ishockeyn äter mängder av tv-tid och var och varannan kotte tycks ha fått smak för att börja lira innebandy är handbollsförbundet faktiskt ett av de förbund som är på starkast frammarsch när det gäller att driva in pengar.
När Sport & Affärer listar landets tio största idrottsförbund sett till sponsorintäkter i kronor placerar sig faktiskt handbollsförbundet på en femteplats med 17,2 miljoner, endast överträffade av fotboll, ishockey, skidor och golf (vars siffror man givetvis inte är och förmodligen aldrig heller kommer vara i närheten av att matcha). Det ska jämföras med hur det såg ut för fem år sedan 2010, då siffrorna låg på dryga 10 miljoner och handbollen hade så väl simning som friidrott framför sig.
Det görs framsteg och någonstans får man ju hoppas att ett attraktivt förbund också ger avtryck i form av en starkare produkt, bättre talangutveckling och allmän frammarsch för sporten.
* * *
LIF Lindesberg å sin sida har goda möjligheter att skapa sitt eget ekonomiska tillskott genom att ta sig till det där efterlängtade kvalet. Fler viktiga matcher med mycket folk på läktarna skulle naturligtvis smaka utmärkt och efter segern mot Önnered senast (samtidigt som Skånela pryglades sönder och samman av OV Helsingborg) sitter brandgult i förarsätet igen.
Ett kval, där det ser ut att bli Karlskrona, Aranäs, Skövde eller eventuellt Ricoh som blir motståndare från Elitserien. Och dit två ur den allsvenska trion IFK Ystad, OV Helsingborg och VästeråsIrsta (som vanligt) tar sig står ju redan klart.
Men först och främst ska LIF Lindesberg hålla undan för HK Varberg som i dagsläget skuggar en poäng bakom i tabellen, men i helgens möte med HP Warta möter man en extra motståndare. Uppgifter gör nämligen gällande att hemmalaget kallat in Paradise Hotel-deltagaren Oliver Strige, som faktiskt har ett förflutet som spelare i klubben, för att agera speaker under matchen.
Stjärnklart på sidlinjen alltså.
Med sådana pr-trick är det kanske inte så konstigt att handbollen går framåt på den ekonomiska banan.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.