Handbollsförbundet har gått framåt ordentligt när det gäller att dra in pengar. Det skulle LIF Lindesberg också kunna göra om man tog sig vidare till det efterlängtade kvalet.
Om svensk handboll är på frammarsch och växer sig starkare är förmodligen en fråga vars svar ligger i betraktarens öga. Det svänger, tidvis ser det riktigt lovande ut medan det lika snabbt kan rasa ner till låga nivåer igen.
IFK Kristianstad sätter Sverige på den yppersta klubblagskartan samtidigt som landslagen, trots glimtar av briljans, inte riktigt orkar masa sig upp till fornstora tiders nivåer.
Men på ett område gör handbollen faktiskt ordentliga framsteg. När det gäller att landa spons.
I en tid där fotbollen är övermäktig alla andra sporter, ishockeyn äter mängder av tv-tid och var och varannan kotte tycks ha fått smak för att börja lira innebandy är handbollsförbundet faktiskt ett av de förbund som är på starkast frammarsch när det gäller att driva in pengar.
När Sport & Affärer listar landets tio största idrottsförbund sett till sponsorintäkter i kronor placerar sig faktiskt handbollsförbundet på en femteplats med 17,2 miljoner, endast överträffade av fotboll, ishockey, skidor och golf (vars siffror man givetvis inte är och förmodligen aldrig heller kommer vara i närheten av att matcha). Det ska jämföras med hur det såg ut för fem år sedan 2010, då siffrorna låg på dryga 10 miljoner och handbollen hade så väl simning som friidrott framför sig.
Det görs framsteg och någonstans får man ju hoppas att ett attraktivt förbund också ger avtryck i form av en starkare produkt, bättre talangutveckling och allmän frammarsch för sporten.
* * *
LIF Lindesberg å sin sida har goda möjligheter att skapa sitt eget ekonomiska tillskott genom att ta sig till det där efterlängtade kvalet. Fler viktiga matcher med mycket folk på läktarna skulle naturligtvis smaka utmärkt och efter segern mot Önnered senast (samtidigt som Skånela pryglades sönder och samman av OV Helsingborg) sitter brandgult i förarsätet igen.
Ett kval, där det ser ut att bli Karlskrona, Aranäs, Skövde eller eventuellt Ricoh som blir motståndare från Elitserien. Och dit två ur den allsvenska trion IFK Ystad, OV Helsingborg och VästeråsIrsta (som vanligt) tar sig står ju redan klart.
Men först och främst ska LIF Lindesberg hålla undan för HK Varberg som i dagsläget skuggar en poäng bakom i tabellen, men i helgens möte med HP Warta möter man en extra motståndare. Uppgifter gör nämligen gällande att hemmalaget kallat in Paradise Hotel-deltagaren Oliver Strige, som faktiskt har ett förflutet som spelare i klubben, för att agera speaker under matchen.
Stjärnklart på sidlinjen alltså.
Med sådana pr-trick är det kanske inte så konstigt att handbollen går framåt på den ekonomiska banan.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.