Det var grått, det var kallt och det var risk för regn. Men trots förutsättningarna blev Fornabodas midsommartrav precis samma folkfest som vanligt. De många besökarna fick dessutom se sol istället för regn och följa många rafflande lopp.
Fornabodas klassiska midsommartrav är en tradition med grova rötter. Årets upplaga var redan på förhand uppmålad som en av årets höjdpunkter och nog levde lördagen upp till förväntningarna. Redan vid tolvtiden började publiken att strömma till och de fick direkt följa ett travdrama.
Som en försmak på de större hästarnas uppvisning höll man ett ponnylopp med starttid klockan tolv. Samtidigt som ekipagen trippade fram över banan slog publiken sig ned längs grässluttningarna. Bland de många besökarna fanns ett större sällskap från Arboga, som gjort just midsommar vid Fornaboda till en tradition.
– Det här är det 17:e året i rad som vi är här. Det är en riktig tradition som vi har, berättade en ur gänget.
”Jättenöjda med dagen”
Att vädret dagen till ära inte var någon solskenshistoria störde inte vännerna. Under sina midsomrar längs med travbanan har de vant sig vid det mesta.
– Ja, jag har varit med om värre. För tio år sen var det så dåligt väder så att vi satt inne i husbilen hela dagen. Det regnade så mycket så att man såg inte banan haha!
Den stormen slapp de återuppleva idag. Denna lördag bjöd istället på förvånansvärt fint väder, med svag blåst och stundtals solsken. De dystra prognoserna hade heller inte skrämt bort gästerna och publiksiffran landade på närmare 3000.
– Det var ju dåligt väder i förmiddags. Så med tanke på det är jag väldigt nöjd med 3000, det är en bra siffra, säger Claes Broberg.
Sportchefen fick dessvärre bevittna en incident i lopp nio, där en häst slet sig loss. Men i övrigt förflöt tävlingarna utan problem. De många loppen bjöd på stor underhållning och de tusentals besökarna trivdes med att fira midsommar på hästmanér.
– Vi har haft bra tävlingar, bra spel och bra med publik. Vi är jättenöjda med dagen, summerar Broberg.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.