LIF Lindesberg är obesegrade på hemmaplan. Nykomlingen Hallby är obesegrade på bortaplan. Imorgon möts de i vad som måste betraktas som en renodlad toppmatch där minst en svit kommer att brytas.
Förlåt om jag tjatar, men imorgon händer igen. Det blir nästan en värre matchkrock än den som Lindesberg upplevde förra veckan. För Lindlöven spelar derby mot Kumla, en match i den absoluta toppen av den västra grundserien i ishockeyns division 1 samtidigt som LIF Lindesberg tar emot Hallby i ett extraordinärt toppmöte i handbollens allsvenska. Båda på hemmaplan. Matcherna har exakt samma starttid. Med några ynkliga kilometer mellan arenorna. Det är så ledsamt så jag saknar ord att två så pass bra och viktiga matcher ska behöva krocka på det viset.
Men okej, ni vet vad jag tycker. Vi lägger det där åt sidan och fokuserar istället på brandgult och det toppmöte som stundar i den fashionabla handbollsarenan.
Hade någon innan säsongens första avkast sagt till mig att mötet med nykomlingen Hallby i den sjätte omgången skulle vara en match i den absoluta toppen av serien hade jag nog varit ganska tveksam.
Men nu är det faktiskt så att det är serieledaren som kommer till Lindesberg och det kittlar naturligtvis lite extra. Speciellt som minst en svit kommer att ändas under onsdagskvällen.
Hallby vann sin division ett-serie i utklassningsstil ifjol och har inlett den här säsongen i handbollens allsvenska på i stort sett samma sätt. Efter en snopen förlust i seriepremiären har gänget från Jönköping steppat upp och vunnit fyra raka matcher. Senast fullkomligen krossade man Tumba med solklara 36-19. Laget ståtar dessutom med den bästa målskillnaden i serien så här långt.
Men det är som sagt minst en svit som kommer att få ett slut i den här matchen. LIF Lindesberg kan ju ståta med två segrar på lika många hemmamatcher (mot Anderstorp och Tumba) medan Hallby har vunnit båda sina fighter på bortaplan (där man krossade Rimbo och manövrerade ut Anderstorp). Något av lagen ska således göra sitt första poängtapp i spelet på hemma/bortaplan vilket adderar en extra liten krydda till matchen. Som om det inte räckte med att det bara skiljer en poäng mellan de två skickliga lagen i den alltjämt väldigt jämna tabellen inför matchen.
Men alla heta nykomlingar brukar kallna någon gång och kanske är det läge för LIF Lindesberg att sätta in den stöten nu när man är första motståndare ut i Hallbys tuffa vecka med tre matcher på sex dagar (ja, det där med handbollens märkliga spelschema vet ni att jag också skulle kunna rasa över).
Men då krävs att man skärper till sig i första halvlek. Den dåliga vanan att starta matcherna svagt som LIF Lindesberg lagt sig till med och som höll på att kosta båda poängen borta mot HK Drott (31-31) kommer inte hålla i längden.
Mot Hallby håller det inte att starta halvdant, då tar nykomlingen det finger som erbjuds och kapar åt sig hela handen (se bara hur det gick för stackars Tumba senast). Och gör de det, ja då spelar det knappast någon roll hur mycket moral LIF Lindesberg visar i slutet, det blir tufft att ta sig ikapp i alla fall. Hallby är en nykomling som förvisso naturligtvis är skicklig, men som spelar på rus och då gäller det att klämma åt dem direkt.
Det måste vara matchplanen om hemmalaget vill lämna onsdagens häftiga match med sin svit i behåll.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.