LIF Lindesberg åkte idag ner till Karlskrona för att möta Hästö som under veckan fått klart med en prestigevärvning i den gamla storspelaren och tränaren Magnus Andersson. Om det var någon ”Magnus effekt” om gav Hästö segern ska vi låta vara osagt, men poängen stannade i Karlskrona efter 27-23 till hemmalaget.
– Vi gör en bra match idag, men missar lite för många skott och framförallt för många straffar, säger Herman Arenvang, Lindesbergs tränare.
Matchen var jämn hela vägen, så hade LIF bara satt några fler straffar så hade man nog kunnat välta över matchen till sin fördel. Bortalaget satte bara två av tio straffar och det håller ju inte på den här nivån, knappast på någon nivå för den delen.
– Han är en bra målvakt som fick övertaget på oss, då kan det bli så här, fortsätter Herman.
Första halvlek slutar bara 10-9 till Hästö trots att LIF bjöd på hela fem straffmissar. Känns som att Magnus Andersson har en del att jobba med i Hästö som gör en rejäl satsning på att kliva upp inom några år, Andersson är det tydligaste tecknet på satsningen. Bortalaget håller fortsatt jämna steg med Hästö i andra halvlek och är så nära som 21-20. Siffrorna rinner sedan iväg lite på slutet när LIF chansar lite.
– Jag tycker att Konrad Rasmussen och Ricky Nordahl var bäst hos i kväll. Speciellt Konrad har en uppåtgående formkurva efter att ha hämmats av en häl under hösten, avslutar Herman.
Det positiva för LIF är att dom fortfarande har hugg på lagen framför i den jämna botten av serien. Endast fyra poäng för att kravla sig över kvalstrecket.
Slutresultat 27-23 (10-9)
Lindesbergs målskyttar: Jacob Nelson 6, Ricky Nordahl 5, Konrad Rsmussen 5, Fatlum Ahmeti 3, Erik Persson 2, Jesper Jakobsson 1, Gashi Bashlkim 1.
Straffar: Hästö 3/3 LIF 10/2
Klicka här för att se tabell.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.