Guldsmedshytte SK åkte på en något oväntad förlust på tisdagen. Hemma mot HC Örnen föll laget med 4-7, efter att ha kollapsat i mittperioden. Poängtappet gör att GSK tappar rejäl mark i den extremt jämna toppstriden.
Hemmalaget kom annars ut starkt mot HC Örnen. Redan efter 3.50 inledde Michael Carlsson målskyttet till 1-0 och tre minuter senare återgav Daniel Magnusson GSK ledningen till 2-1. Laget tappade sedan fart under periodens andra halva, där gästerna även hann med en kvittering.
I mittperioden fortsatte sedan GSK:s svaga spel. Laget fick inte något som helst grepp om matchbilden, vilket skottstatistiken 6-22 vittnade om. När perioden var till ända hade Örnen smällt in tre mål och ryckt ifrån till en 2-5-ledning.
– Sen ger vi det verkligen chansen i tredje. Vi går upp till 4-5, men orkar inte riktigt då vi spelar på lite folk. De gör 4-6 och efter det är energin borta för oss, berättar Benny Vikström om den avslutande perioden.
”Väldigt besviken på våran insats”
Förlusten skrevs slutligen till 4-7, efter ett sista mål i tom bur. Resultatet gör att det tidigare formstarka GSK dalar i tabellen och bland annat passeras av just Örnen. Efter kvällens omgång är man sexa i den väldigt jämna toppstriden.
– Jag är väldigt besviken på våran insats idag. Speciellt då vi i halva första och hela andra ger bort matchen totalt utan att Örnen ens behöver jobba för det, summerar Vikström.
Tränaren finner dock ett positivt inslag i tvåmålsskytten Daniel Magnusson.
– Han jobbar hela matchen och krigar in två puckar. I övrigt hoppas jag på bättring på de flesta håll till på fredag!
Matchfakta Guldsmedshytte SK-HC Örnen:
Resultat: 4-7 (2-2, 0-3, 2-2)
Publik: 86
Skott: 30-44
Mål GSK: 1-0 Michael Carlsson (Jensen), 2-1 Daniel Magnusson (R Ohlsson Fromell), 3-5 Daniel Magnusson (Wigerskog), 4-5 Max Wigerskog (Carlsson, Magnusson)
Tabellen från SweHockey:

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.