Guldsmedshytte SK åkte på en något oväntad förlust på tisdagen. Hemma mot HC Örnen föll laget med 4-7, efter att ha kollapsat i mittperioden. Poängtappet gör att GSK tappar rejäl mark i den extremt jämna toppstriden.
Hemmalaget kom annars ut starkt mot HC Örnen. Redan efter 3.50 inledde Michael Carlsson målskyttet till 1-0 och tre minuter senare återgav Daniel Magnusson GSK ledningen till 2-1. Laget tappade sedan fart under periodens andra halva, där gästerna även hann med en kvittering.
I mittperioden fortsatte sedan GSK:s svaga spel. Laget fick inte något som helst grepp om matchbilden, vilket skottstatistiken 6-22 vittnade om. När perioden var till ända hade Örnen smällt in tre mål och ryckt ifrån till en 2-5-ledning.
– Sen ger vi det verkligen chansen i tredje. Vi går upp till 4-5, men orkar inte riktigt då vi spelar på lite folk. De gör 4-6 och efter det är energin borta för oss, berättar Benny Vikström om den avslutande perioden.
”Väldigt besviken på våran insats”
Förlusten skrevs slutligen till 4-7, efter ett sista mål i tom bur. Resultatet gör att det tidigare formstarka GSK dalar i tabellen och bland annat passeras av just Örnen. Efter kvällens omgång är man sexa i den väldigt jämna toppstriden.
– Jag är väldigt besviken på våran insats idag. Speciellt då vi i halva första och hela andra ger bort matchen totalt utan att Örnen ens behöver jobba för det, summerar Vikström.
Tränaren finner dock ett positivt inslag i tvåmålsskytten Daniel Magnusson.
– Han jobbar hela matchen och krigar in två puckar. I övrigt hoppas jag på bättring på de flesta håll till på fredag!
Matchfakta Guldsmedshytte SK-HC Örnen:
Resultat: 4-7 (2-2, 0-3, 2-2)
Publik: 86
Skott: 30-44
Mål GSK: 1-0 Michael Carlsson (Jensen), 2-1 Daniel Magnusson (R Ohlsson Fromell), 3-5 Daniel Magnusson (Wigerskog), 4-5 Max Wigerskog (Carlsson, Magnusson)
Tabellen från SweHockey:

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.