Modiga ungdomar når nya höjder på Klotenlägret

48 ungdomar i åldern 13-15 år upplever under veckan ett riktigt sommaräventyr, då de deltar i Klotenlägret som är en del i Lindesbergs kommuns sommarlovsprogram. Under veckan kommer de få prova på en uppsjö av olika aktiviteter, bland annat Bubbleball och höghöjdsbanan som stod på schemat under tisdagen när LindeNytt hälsade på.

Klockan är strax efter 14.00 på tisdagseftermiddagen när LindeNytt anländer till lägerskolan i Kloten. 48 pirriga och förväntansfulla ungdomar står utanför de röda träbyggnaderna där de får instruktioner från sina lägerledare. Gruppen delas i två, där den ena halvan beger sig till fotbollsplanen en bit bort för att göra upp i Bubbleball, medan den andra halvan tar sig an höghöjdsbanan i skogen precis intill.

På fotbollsplanen väntar 10 stycken luftfyllda skyddsvästar i form av gigantiska bollar. Anneli Löfgren som är instruktör och lägerchef delar sedan in gruppen i lag med fem personer i varje lag, som ska mötas i en fotbollsmatch iklädda de stora plastbollarna.

– Ska vi spela fotboll med de där på oss? utbrister en kille och skrattar högt.

Medan Anneli går igenom reglerna viskas det nervöst på bänkarna runtom och en hel del taktisnack utbyts mellan lagkamraterna innan det är dags att gå ut på planen. Ganska snabbt står det dock klart att det allra roligaste är att tackla varandra, något som är helt tillåtet i Bubbleball och lite av själva tjusningen med aktiviteten.

Anneli Löfgren går igenom reglerna innan det är dags för match. Foto: Camilla Lagerman

I skogen en bit bort hörs gälla skrik och rop bland trädtopparna där ungdomarna utmanar sig själva i Klotens höghöjdsbanor. Isabelle Ihrfors spänns fast i en hake på den sele hon redan har på sig, sedan hjälps kamraterna åt att hissa upp henne i en vajer, flera meter upp i luften, tills hon säger stopp. Sedan får hon instruktioner från ledarna på marken som talar om för henne vad hon ska rycka i för att koppla loss den ena vajern så att hon plötsligt faller bakåt i luften.

Det är härifrån skriken hörs, det är en skräckblandad förtjusning bland ungdomarna när de faller fritt, dock fortfarande fastspända, men med en känsla av fritt fall.

– Jag vågade inte riktigt komma allra högst upp, det blev lite läskigt, säger Isabelle och skrattar.

Isabelle Ihrfors faller nästan helt fritt i höghöjdsbanan. Foto: Camilla Lagerman

Vid banan bredvid står Björn Persson och säkrar för de ungdomar som vågar klättra upp i ”apstolpen”, en 10 meter hög stolpe med små öglor att klättra på.

En efter en sätter de sina rädslor på prov, men ingen vågar klättra allra högst upp och ställa sig på toppen. Albin Moberg Norvik gör ett tappert försök, men ser sig besegrad bara ett par steg från slutet. På Björns signal släpper han istället taget om stolpen och faller ut i luften.

– Det pirrade jättemycket i magen de två första sekunderna när jag föll, säger Albin med ett stort leende.

Sedan är det Calisa Nilssons tur och nu går det undan. Efter en kort stunds tvekan står hon där på toppen, 10 meter upp i luften, med bara trädtopparna runt sig. Stolt som en tupp kommer hon ner på marken igen och kan konstatera att det inte var så farligt som hon trodde.

– Det var ju jätteroligt! säger hon stolt.

Publicerad 7 juli 2021 klockan 12:25

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi hotell. Foto: Jennie Einarsson. Andreas Palm. Foto: Privat

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett nä...
27 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-21

2026-01-21

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2026-05-08 13:06