Förra årets Drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman, HR-chef på banken till vänster och grundaren av Emax, Janis Lancereau längst ut till höger. Arkivfoto: Camilla Lagerman
För trettonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år var antalet sökande rekordhögt och man har valt ut totalt sex blivande entreprenörer, möt dem här.
– Det är en fantastisk möjlighet vi har fått av banken, säger Daniel Flodström.
Drömjobbet startade från början som en vidareutveckling av projektet Sommarlovsentreprenörer, som då riktade sig till elever i årskurs 7-9. Resultatet blev ett numera mycket framgångsrikt entreprenörsprojekt för ungdomar i åldern 17-22 år, där deltagarna får chansen att utveckla sitt entreprenörskap och prova livet som egna företagare.
I år slog antalet sökande rekord, med hela 25 intresserade, vilket gjorde urvalsprocessen till ett betydligt svårare jobb.
– Det är jättekul att det var sådant tryck på antalet sökande, det har ökat för varje år, berättar Startcentrums Janis Lancereau.
Hela gänget inför galamiddagen på Emax. Foto: Privat
I år har man dock valt att starta upp drömjobbarna tidigare på året än normalt, då de blev uttagna redan i mars och de första utbildningspassen hölls i april.
– Vi gjorde så för att de inte skulle känna sig oförberedda när de kom till Emax, nu fick de värma upp sig innan. Vi hoppas att konceptet blir bättre på det här sättet, då de behöver landa lite i sina tankar om företagande, förklarar Ingela Björkman från Sparbanken Bergslagen.
Upplevelsen på Emax, som gick av stapeln under förra veckan, var något som verkligen öppnade ungdomarnas ögon för företagande på ett helt nytt sätt.
– Efter de tre dagarna ställdes allt om, vi fick lära oss att hitta ett behov eller problem i samhället och hur man kan lösa det, och även hur man kan sticka ut. Nu kan vi applicera allt vi har lärt oss i våra företag, berättar Daniel Flodström och avslutar:
– Ska man ta med sig något från det här så är det att företagande är något som är möjligt för alla.
Det här är årets Drömjobbare:
Foto: Camilla Lagerman
Remy Envik Claesson, 16 år från Lindesberg. Driver företaget Rec Kläder.
– Jag kommer sälja vintage märkeskläder, för det finns ingen i Lindesberg som gör det. Tanken är att köpa in i bulk och sedan sälja främst till ungdomar via instagram.
Daniel Flodström, 16 från Fanthyttan och Hampus Bergman, 17 år från Kopparberg. Driver företaget Natech tillsammans.
– Vårat företag riktar sig mot friluftslivet i Sverige, vi vill göra det enkelt och billigt att ta sig ut i naturen och njuta av den. Vi kommer lansera en hemsida inom kort, där vi vill motivera folk att gå ut i naturen, det ska vara tillgängligt för alla. I framtiden kan vi tänka oss att även ta med oss människor ut på turer, berättar dem.
Elsa Ehn 16 år och Myra Eknor, 17 år båda från Nora. Startar secondhandbutiken Boden i Nora.
– Vi startar en fysisk secondhandbutik med namnet Boden i Nora. Den öppnar redan 1 juli i en bod i centrala Nora, där det tidigare varit en diversehandel, berättar Myra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.