Förra årets Drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman, HR-chef på banken till vänster och grundaren av Emax, Janis Lancereau längst ut till höger. Arkivfoto: Camilla Lagerman
För trettonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år var antalet sökande rekordhögt och man har valt ut totalt sex blivande entreprenörer, möt dem här.
– Det är en fantastisk möjlighet vi har fått av banken, säger Daniel Flodström.
Drömjobbet startade från början som en vidareutveckling av projektet Sommarlovsentreprenörer, som då riktade sig till elever i årskurs 7-9. Resultatet blev ett numera mycket framgångsrikt entreprenörsprojekt för ungdomar i åldern 17-22 år, där deltagarna får chansen att utveckla sitt entreprenörskap och prova livet som egna företagare.
I år slog antalet sökande rekord, med hela 25 intresserade, vilket gjorde urvalsprocessen till ett betydligt svårare jobb.
– Det är jättekul att det var sådant tryck på antalet sökande, det har ökat för varje år, berättar Startcentrums Janis Lancereau.
Hela gänget inför galamiddagen på Emax. Foto: Privat
I år har man dock valt att starta upp drömjobbarna tidigare på året än normalt, då de blev uttagna redan i mars och de första utbildningspassen hölls i april.
– Vi gjorde så för att de inte skulle känna sig oförberedda när de kom till Emax, nu fick de värma upp sig innan. Vi hoppas att konceptet blir bättre på det här sättet, då de behöver landa lite i sina tankar om företagande, förklarar Ingela Björkman från Sparbanken Bergslagen.
Upplevelsen på Emax, som gick av stapeln under förra veckan, var något som verkligen öppnade ungdomarnas ögon för företagande på ett helt nytt sätt.
– Efter de tre dagarna ställdes allt om, vi fick lära oss att hitta ett behov eller problem i samhället och hur man kan lösa det, och även hur man kan sticka ut. Nu kan vi applicera allt vi har lärt oss i våra företag, berättar Daniel Flodström och avslutar:
– Ska man ta med sig något från det här så är det att företagande är något som är möjligt för alla.
Det här är årets Drömjobbare:
Foto: Camilla Lagerman
Remy Envik Claesson, 16 år från Lindesberg. Driver företaget Rec Kläder.
– Jag kommer sälja vintage märkeskläder, för det finns ingen i Lindesberg som gör det. Tanken är att köpa in i bulk och sedan sälja främst till ungdomar via instagram.
Daniel Flodström, 16 från Fanthyttan och Hampus Bergman, 17 år från Kopparberg. Driver företaget Natech tillsammans.
– Vårat företag riktar sig mot friluftslivet i Sverige, vi vill göra det enkelt och billigt att ta sig ut i naturen och njuta av den. Vi kommer lansera en hemsida inom kort, där vi vill motivera folk att gå ut i naturen, det ska vara tillgängligt för alla. I framtiden kan vi tänka oss att även ta med oss människor ut på turer, berättar dem.
Elsa Ehn 16 år och Myra Eknor, 17 år båda från Nora. Startar secondhandbutiken Boden i Nora.
– Vi startar en fysisk secondhandbutik med namnet Boden i Nora. Den öppnar redan 1 juli i en bod i centrala Nora, där det tidigare varit en diversehandel, berättar Myra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...