Industrin i Lindesberg behöver energieffektivisera sin produktion för att behålla sin framtida konkurrenskraft. Det menar Miljöpartiet de gröna i Lindesberg som idag presenterade partiets syn på Lindesbergs utveckling vid Rotarys lunchträff. Bengt Evertsson säger att kommunens energibolag, Linde energi, gör ett utmärkt arbete som stöttar olika lokala industrier med att minska sitt beroende av fossila bränslen.- Därutöver stöder vi det arbetet som nu inletts med att skapa en-dörr-in för företagen till kommunen, säger Bengt Evertsson. Det ska inte vara så att företagen ska bli slussade hit och dit till flera olika personer när man har en fråga. Kommunens representanter måste också ha en grundläggande kompetens och helhetssyn när man servar näringslivet.
Som sista parti ut, i raden av samtliga lokala politiska partier, framträdde idag Agneta Nilsdotter och Bengt Evertsson från Miljöpartiet vid Rotarys lunchmöte. Båda företrädarna sitter idag i kommunfullmäktige där Miljöpartiet just nu inneha två mandat. Partiet samverkar i majoritet med socialdemokraterna och Vänsterpartiet.
Inför nästa mandatperiod kommer partiet att bland annat trycka på områden som miljö, näringsliv, skola och äldreomsorg.
– För oss är en positiv utveckling av skolan viktig, säger Bengt Evertsson. Nyckeln, som vi ser det, är lärarnas viktiga roll och därför vill vi stötta deras kompetensutveckling. Vi vill också inrätta en tjänst som ungdomssamordnare i kommunen som kan underlätta för ungdomar att delta i och påverka kommunpolitiken.
Agneta Nilsdotter poängterade att partiet också sedan tidigare har drivit fram ett beslut om ekologisk mat i förskolan. Dessutom jobbar Miljöpartiet på att få en långsiktig lösning på frågan om framtiden för skolorna i Ramsberg och Rockhammar.
Äldreomsorgen är viktig för Miljöpartiet som motsätter sig de arbetsvillkor som idag finns för personalen.
– Det är helt orimligt att vi fortfarande har delade turer i kommunen, menar Agneta Nilsdotter. Detta sliter ut personalen och skapar en stress som inte gynnar verksamheten.
Agneta Nilsdotter och Bengt Evertsson avslutade sitt föredrag med en diskussion om vikten av att behålla åkermark i kommunen för framtidens matproduktion och att samtidigt balansera dessa kommande behov med kommunens akuta bostadsbrist.
– Att vi kommer att bli tvungna att odla upp åkermarken står helt klart, menar Agneta Nilsdotter. Oljan kommer att ta slut och transporterna blir då extremt dyra. Därför ska vi vara försiktiga när vi nu står inför ett ökat byggande i kommunen. Vi vill gärna förtäta Lindesbergs stad och driver att kommunen går före när det gäller utbyggnad av service i exempelvis Sörlunda.
– Vi ser också en framtid där livsmedelsproduktion kan bli en framgångsfaktor för en modern kommun, säger Bengt Evertsson. Här kan kommunen vara med och planera i god tid och stötta en sådan kommande utveckling för näringslivet.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.