Med drygt två månader kvar till årets Augustibuller meddelar festivalledningen att man nu bokat upp hela 51 band inför årets bulleromgång – och tillika 10-årsjubileum. Ett av de tyngsta och hetaste namnen är Mustasch som nu är klara för bullret.
Skivaktuella Mustasch från Göteborg bildades 1998 och har sedan dess etablerat sig inom den tyngre musikgenren. Nya skivan Powerhouse släpps vid månadsskiftet maj/juni, men redan nu finns singelspåret Dogwash ute, som för övrigt spelats flitigt på musikkanaler.
Festivalledningen meddelar med glädje att bandet nu är klara för Augustibuller och att det inte är första gången ledningen lyckats locka hit de tunga mustaschgrabbarna från Götet.
”- Ni som såg dem förra gången vet att de är grymma, för er andra är detta ett av Augustibullers hetaste tips”, skriver ledningens Gabriel Hirsch i ett pressmeddelande.
25 nya artister/band är nu klara för årets Augustibuller. Tillsammans med de tidigare bokade landar årets festival på ett utbud med inte mindre än 51 uppträdande. Men så är det ju tionde året för Lindesbergs musikfestival också. Då ska det smaka lite extra.
De nya artisterna är:
Maroon (DE), Chixdiggit (US), Mustasch, Johnossi, Victims, Knugen Faller, Köttgrottorna, Lord Eddy And The Thugs, Aktiv Dödshjälp, All Hell, Ape Grape, Bombfors, Bree a Lechon, Carnated, Frost, Jamborees, Steamboat Rally, The Grand Union, Cheezekake 69, Psycho Poetry, Sideshow, Submissions, Talking to Drake, The Rockfellas och When We Fall.
Klara sedan tidigare:
A Good Name For A Band, As We Fight (DK), Birdflesh, Crucified Barbara, Dims Rebellion, Ignite (US), Napalm Death (UK), Nine, Oi Polloi (UK), Path Of No Return, Peter & The Test Tube Babies (UK), Quit Your Dayjob, Randy, Raunchy (DK), Rolands Gosskör, Skumdum, Starmarket, The Accidents, The Kristet Utseende, The Liptones, The Selecter (UK), The Slackers (US), The Varukers (UK), USCB Allstars, Venerea, Yumi Yumi (Jpn).
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.