Det är fjärde året i rad som makarna Gertrude och Peter Jonasson förvandlar äpplen till frisk och god must. I år är inte det bästa äppelåret som de kan dra sig till minnes, men det finns än dock att göra och de behöver inte gå sysslolösa på fritiden.
Lindesbergs Musteri ute i Fornbohyttan har nu fyra år på nacken, och det är makarna Gertrud och Peter Jonasson som står bakom den mustiga succén. Hur musteriet gick från att vara en idé till att de faktiskt slog slag i saken, ja, det är fortfarande lite oklart.
– När jag var liten fanns det musterier lite varstans, men sedan blev det svårt att få tag i. Vi ville gärna ha must från egna äpplen, men alla musterier låg så långt bort. Men från att vara sugen på must till att starta eget musteri, nä, det vet jag inte, säger Gertrud leende.
Men musteri det blev det. Och när man tröttnat på äppelpaj, äppelmos, äppelkompott, äppelchutney och allt vad man nu kan hitta på med äpplen för att bli av med allihop, så är det en mycket god idé att låta paret Jonasson ta hand om frukten. För oavsett om du bara vill bli av med dina äpplen, eller få med dig de hem i mustform, så fixar de det.
– Det har blivit väldigt uppskattat. Man kan lagra den i 15 månader, så det är perfekt om man vill ge bort i present när man går bort eller i julklapp, säger Peter.
Förra året gjorde man ungefär 8000 liter must av 14 ton äpplen.
– Det var ett extremår, det var full fart från morgon till kväll, konstaterar Peter.
Men i år är det inte något riktigt äppelår. Än så länge kan inte Peter och Gertrud uttala sig om var man kommer att landa, men hittills är det inte i närheten av föregående år.
– Vi hade fullt upp hela tiden förra året, nu har vi mer lagom så vi hinner med, förklarar Gertrud.
Men nackdelen kan vara att för de som trånar efter must, men inte har några egna äpplen, måste förlita sig på de som har ett redigt överskott. Det musteriet hade till övers sålde de slut på redan vid öppningen. Men man vet aldrig, rätt som det är dyker det upp någon med bilen full av överblivna äpplen, och man kan då i mån av tillgång sälja till törstande mustsugna.
Vinter- och höstäpplena är de allra bästa, även om det kan verka lite tvärtom.
– Vinterfrukten ger ifrån sig mer, man tror att de saftiga sommaräpplena är bäst, men de släpper inte ifrån sig vätskan, berättar Peter.
Gertrud och Peter visar hur mustningen går till. Äpplena ska först tvättas, och där använder man de äpplen som ser fräscha ut och som man själv kunnat tänka sig att äta. Sedan åker de ner i en stor apparat som tuggar sönder frukten, och så vidare till själva mustapparaten där all vätska vinns ut. Vill man ha råmust är då äventyret slut där, men då håller inte musten mer än i några dagar. Om man däremot pastöriserar den så får man den långa hållbarheten som ovan nämnd.
Lindesbergs Musteri öppnade den 15 september, och håller sedan öppet så länge som det finns äpplen att musta. HÄR! hittar du deras sida.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.