Det är fjärde året i rad som makarna Gertrude och Peter Jonasson förvandlar äpplen till frisk och god must. I år är inte det bästa äppelåret som de kan dra sig till minnes, men det finns än dock att göra och de behöver inte gå sysslolösa på fritiden.
Lindesbergs Musteri ute i Fornbohyttan har nu fyra år på nacken, och det är makarna Gertrud och Peter Jonasson som står bakom den mustiga succén. Hur musteriet gick från att vara en idé till att de faktiskt slog slag i saken, ja, det är fortfarande lite oklart.
– När jag var liten fanns det musterier lite varstans, men sedan blev det svårt att få tag i. Vi ville gärna ha must från egna äpplen, men alla musterier låg så långt bort. Men från att vara sugen på must till att starta eget musteri, nä, det vet jag inte, säger Gertrud leende.
Men musteri det blev det. Och när man tröttnat på äppelpaj, äppelmos, äppelkompott, äppelchutney och allt vad man nu kan hitta på med äpplen för att bli av med allihop, så är det en mycket god idé att låta paret Jonasson ta hand om frukten. För oavsett om du bara vill bli av med dina äpplen, eller få med dig de hem i mustform, så fixar de det.
– Det har blivit väldigt uppskattat. Man kan lagra den i 15 månader, så det är perfekt om man vill ge bort i present när man går bort eller i julklapp, säger Peter.
Förra året gjorde man ungefär 8000 liter must av 14 ton äpplen.
– Det var ett extremår, det var full fart från morgon till kväll, konstaterar Peter.
Men i år är det inte något riktigt äppelår. Än så länge kan inte Peter och Gertrud uttala sig om var man kommer att landa, men hittills är det inte i närheten av föregående år.
– Vi hade fullt upp hela tiden förra året, nu har vi mer lagom så vi hinner med, förklarar Gertrud.
Men nackdelen kan vara att för de som trånar efter must, men inte har några egna äpplen, måste förlita sig på de som har ett redigt överskott. Det musteriet hade till övers sålde de slut på redan vid öppningen. Men man vet aldrig, rätt som det är dyker det upp någon med bilen full av överblivna äpplen, och man kan då i mån av tillgång sälja till törstande mustsugna.
Vinter- och höstäpplena är de allra bästa, även om det kan verka lite tvärtom.
– Vinterfrukten ger ifrån sig mer, man tror att de saftiga sommaräpplena är bäst, men de släpper inte ifrån sig vätskan, berättar Peter.
Gertrud och Peter visar hur mustningen går till. Äpplena ska först tvättas, och där använder man de äpplen som ser fräscha ut och som man själv kunnat tänka sig att äta. Sedan åker de ner i en stor apparat som tuggar sönder frukten, och så vidare till själva mustapparaten där all vätska vinns ut. Vill man ha råmust är då äventyret slut där, men då håller inte musten mer än i några dagar. Om man däremot pastöriserar den så får man den långa hållbarheten som ovan nämnd.
Lindesbergs Musteri öppnade den 15 september, och håller sedan öppet så länge som det finns äpplen att musta. HÄR! hittar du deras sida.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.