Trots det soliga vädret var det många som sökte sig till Lindesbergsmässan i Lindesberg Arena under lördagen. Oavsett om man ville ha renoveringstips, handla godsaker eller bara få en glimt av tv-kändisarna på plats så fanns det något för alla.
Många lokala entreprenörer fanns med på Lindesbergsmässans utställarlista i år, allt ifrån Husvagnskorv till banker och mäklare trängdes med stora dragplåster som tv-snickarna Pirre och Mackan, barnens favoriter Zillah & Totte och Maximilian från Idol.
Mitt i mässhallen står Lindesbergs egen rallystjärna Philip Gehrman och visar upp sin nya häftiga tävlingsbil, något som fick både stora och små att flockas runt hans utställningsplats.
– Jag har pratat oavbrutet i säkert två-tre timmar nu, det är jätteroligt att det är så många som följer mitt tävlande, säger Philip glatt.
En liten bit bort står tv-snickarna Pirre och Mackan, där de bygger något som de själva kallar för en ”Lindesbergspall”.
– Den här ska vi lotta ut sedan bland alla som anmält sig hos oss, berättar Pirre glatt medan Mackan slipar för fullt på sitsen.
Båda herrarna är vid det här laget två välkända ansikten, efter att ha medverkat i både sommar med Ernst och sina egna renoveringsprogram.
– Jag är med och spelar in sommar med Ernst i år igen, och den här gången kommer vi vara på Österlen, berättar Mackan.
I seminariehallen var det fullt upp hela dagen, inte minst för mässans små besökare som fick se Zillah & Totte busa och sjunga. Därefter följde en avskalad konsert med Maximilian från förra årets upplaga av Idol, som även han blev något av favorit hos barnen.
Lindesbergsmässan fortsätter även under söndagen, med en uppsjö av erbjudanden, tävlingar och annat skoj.
– Vi bygger en ny pall imorgon igen! hälsar Pirre och Mackan innan det är dags att stänga för dagen.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.