Trots det soliga vädret var det många som sökte sig till Lindesbergsmässan i Lindesberg Arena under lördagen. Oavsett om man ville ha renoveringstips, handla godsaker eller bara få en glimt av tv-kändisarna på plats så fanns det något för alla.
Många lokala entreprenörer fanns med på Lindesbergsmässans utställarlista i år, allt ifrån Husvagnskorv till banker och mäklare trängdes med stora dragplåster som tv-snickarna Pirre och Mackan, barnens favoriter Zillah & Totte och Maximilian från Idol.
Mitt i mässhallen står Lindesbergs egen rallystjärna Philip Gehrman och visar upp sin nya häftiga tävlingsbil, något som fick både stora och små att flockas runt hans utställningsplats.
– Jag har pratat oavbrutet i säkert två-tre timmar nu, det är jätteroligt att det är så många som följer mitt tävlande, säger Philip glatt.
En liten bit bort står tv-snickarna Pirre och Mackan, där de bygger något som de själva kallar för en ”Lindesbergspall”.
– Den här ska vi lotta ut sedan bland alla som anmält sig hos oss, berättar Pirre glatt medan Mackan slipar för fullt på sitsen.
Båda herrarna är vid det här laget två välkända ansikten, efter att ha medverkat i både sommar med Ernst och sina egna renoveringsprogram.
– Jag är med och spelar in sommar med Ernst i år igen, och den här gången kommer vi vara på Österlen, berättar Mackan.
I seminariehallen var det fullt upp hela dagen, inte minst för mässans små besökare som fick se Zillah & Totte busa och sjunga. Därefter följde en avskalad konsert med Maximilian från förra årets upplaga av Idol, som även han blev något av favorit hos barnen.
Lindesbergsmässan fortsätter även under söndagen, med en uppsjö av erbjudanden, tävlingar och annat skoj.
– Vi bygger en ny pall imorgon igen! hälsar Pirre och Mackan innan det är dags att stänga för dagen.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.