Trots det soliga vädret var det många som sökte sig till Lindesbergsmässan i Lindesberg Arena under lördagen. Oavsett om man ville ha renoveringstips, handla godsaker eller bara få en glimt av tv-kändisarna på plats så fanns det något för alla.
Många lokala entreprenörer fanns med på Lindesbergsmässans utställarlista i år, allt ifrån Husvagnskorv till banker och mäklare trängdes med stora dragplåster som tv-snickarna Pirre och Mackan, barnens favoriter Zillah & Totte och Maximilian från Idol.
Mitt i mässhallen står Lindesbergs egen rallystjärna Philip Gehrman och visar upp sin nya häftiga tävlingsbil, något som fick både stora och små att flockas runt hans utställningsplats.
– Jag har pratat oavbrutet i säkert två-tre timmar nu, det är jätteroligt att det är så många som följer mitt tävlande, säger Philip glatt.
En liten bit bort står tv-snickarna Pirre och Mackan, där de bygger något som de själva kallar för en ”Lindesbergspall”.
– Den här ska vi lotta ut sedan bland alla som anmält sig hos oss, berättar Pirre glatt medan Mackan slipar för fullt på sitsen.
Båda herrarna är vid det här laget två välkända ansikten, efter att ha medverkat i både sommar med Ernst och sina egna renoveringsprogram.
– Jag är med och spelar in sommar med Ernst i år igen, och den här gången kommer vi vara på Österlen, berättar Mackan.
I seminariehallen var det fullt upp hela dagen, inte minst för mässans små besökare som fick se Zillah & Totte busa och sjunga. Därefter följde en avskalad konsert med Maximilian från förra årets upplaga av Idol, som även han blev något av favorit hos barnen.
Lindesbergsmässan fortsätter även under söndagen, med en uppsjö av erbjudanden, tävlingar och annat skoj.
– Vi bygger en ny pall imorgon igen! hälsar Pirre och Mackan innan det är dags att stänga för dagen.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.