Trots det soliga vädret var det många som sökte sig till Lindesbergsmässan i Lindesberg Arena under lördagen. Oavsett om man ville ha renoveringstips, handla godsaker eller bara få en glimt av tv-kändisarna på plats så fanns det något för alla.
Många lokala entreprenörer fanns med på Lindesbergsmässans utställarlista i år, allt ifrån Husvagnskorv till banker och mäklare trängdes med stora dragplåster som tv-snickarna Pirre och Mackan, barnens favoriter Zillah & Totte och Maximilian från Idol.
Mitt i mässhallen står Lindesbergs egen rallystjärna Philip Gehrman och visar upp sin nya häftiga tävlingsbil, något som fick både stora och små att flockas runt hans utställningsplats.
– Jag har pratat oavbrutet i säkert två-tre timmar nu, det är jätteroligt att det är så många som följer mitt tävlande, säger Philip glatt.
En liten bit bort står tv-snickarna Pirre och Mackan, där de bygger något som de själva kallar för en ”Lindesbergspall”.
– Den här ska vi lotta ut sedan bland alla som anmält sig hos oss, berättar Pirre glatt medan Mackan slipar för fullt på sitsen.
Båda herrarna är vid det här laget två välkända ansikten, efter att ha medverkat i både sommar med Ernst och sina egna renoveringsprogram.
– Jag är med och spelar in sommar med Ernst i år igen, och den här gången kommer vi vara på Österlen, berättar Mackan.
I seminariehallen var det fullt upp hela dagen, inte minst för mässans små besökare som fick se Zillah & Totte busa och sjunga. Därefter följde en avskalad konsert med Maximilian från förra årets upplaga av Idol, som även han blev något av favorit hos barnen.
Lindesbergsmässan fortsätter även under söndagen, med en uppsjö av erbjudanden, tävlingar och annat skoj.
– Vi bygger en ny pall imorgon igen! hälsar Pirre och Mackan innan det är dags att stänga för dagen.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.