Nu skall turismen i Bergslagen stärkas. För ändamålet har Destination Bergslagen beviljats strax under en miljon kronor.
– Vi är övertygade att Bergslagen kan utvecklas till en Sveriges främsta turistdestinationer, säger Håkan Ceder, verksamhetsansvarig för Destination Bergslagen och ansvarig för projektet som nu skall göra norra länsdelen mer attraktiv för turister.
Destination Bergslagen kommer nu tillsammans med företag inom besöksnäringen i de fyra norrkommunerna Hällefors, Ljusnarsberg, Lindesberg och Nora, att utveckla reseanledningar för att få fler att vilja resa till och uppleva Bergslagen – och vilja komma tillbaka igen.
I ett pressmeddelande säger Håkan Ceder att potentialen är hög och han räds inte att påstå att Bergslagen kan bli ett av landets ledande destinationer.
– Vi är övertygade att Bergslagen kan utvecklas till en Sveriges främsta turistdestinationer! Vi har så mycket av de upplevelser turister efterfrågar; stillhet, natur och lokal mat. Sen har vi många duktiga entreprenörer som tar hand om våra besökare och får dem att känna sig välkomna, säger Håkan Ceder.
Man har nu beviljats 976 000 kronor ur Region Örebro läns regionala tillväxtmedel. Pengarna skall användas för att utveckla och stärka turismen i Bergslagen. Under 18 månader skall man genomföra flertalet interna utbildningar och aktiviteter. Samtidigt skall marknadsföringen av Bergslagen stärkas.
”I projektet ska det bland annat tas fram nya cykelupplevelser, där allt från mat och boende till transport av packning ska ingå. Det ska också tas fram en ny outdoor-broschyr med information om olika naturupplevelser och det ska skapas fysiska platser där friluftsbesökare kan få extra mycket information och service. Ett flertal olika utbildningsinsatser ska genomföras för att öka gästfriheten och för att få fler upplevelser att bli bokningsbara digitalt.”
– Vi ska även inleda nya samarbeten med andra destinationer och hoppas på att utveckla fler attraktiva upplevelser, avslutar Håkan Ceder.
Destination Bergslagen drivs sedan 1993 som en ekonomisk förening där de fyra kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsbergs är medlemmarna. Destination Bergslagen har i uppdrag att verka för en effektiv turistverksamhet inom samtliga medlemskommuner som främjar medlemmarnas ekonomiska intressen och utvecklar turismen och dess besöksnäring.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.