Tyvärr så fick Lindlöven vända hem poänglösa från Nyköping. Efter två bra perioder var matchen tokjämn och det stod 3-3 på resultattavlan, därefter kom utvisningar att fälla avgörandet. Lindlöven orkade inte hålla mot utan Nyköping går ifrån till 5-3, vilket också blev slutresultatet.
Christer Olsson Lindlövens assisterande tränare tycker så här om matchen.
– Vi gör en riktigt bra bortamatch, har 3-3 efter två perioder och får lite förhoppningar. Tyvärr så drar vi på oss några dumma utvisningar och orkar inte stå emot.
Är det utvisningarna som fäller avgörandet?
– Ja det känns lite så. Vi får två utvisningar på raken och får gå ganska hårt på några spelare, till slut så gör dom mål.
Känner ni att ni matchar Nyköping?
– Definitivt, vi känner att vi var bra med. Dom har kanske lite mera puck, men killarna står upp bra. Vi är absolut inte knäckta, det här ska Falun få sota för på söndag när dom kommer till Lindehov.
Spelarkritik i ditt lag?
– Jag tycker att hela laget gör en bra match, men tvillingarna Olsson Fromell och Niklas Nooni sticker ut tillsammans med Emil Johansson och Jesper Ekengren, avslutar Christer som turligt nog inte hade något vad med sin gamla tränarkollega från Guldsmedshyttan. Christer får behålla mustaschen ett tag till.
Målen från matchen kan du se genom att
klicka här.
Matchfakta:
Slutresultat: 5-3 (1-1, 2-2, 2-0)
Målskyttar:
09:46 1-0 Robin Axbom, ass. Åhnelöf/Bröms
18:16 1-1 Joakim Olsson Fromell ass. Daniel Olsson Fromell
21:35 2-1 Christoffer Lindholm ass. Tornberg/Lindlöf
23:56 2-2 Emil Johansson, ass Ottosson/Larshans
27:45 3-2 Adam Thim, ass. Lehmann/Berg
38:05 3-3 Niklas Nooni, ass. Johansson/Olsson Fromell, Daniel
49:47 4-3 Robin Axbom, ass. Bröms/Andersson
50:43 5-3 Niclas Lehmann, ass. Berg/Thim
Skottstatistik: 34-17 (14-7, 11-6, 9-4)
Utvisningar: Nyköping 6 (0, 6, 0) Lindlöven 10 (4, 2, 4)
Publik: 1003
Övriga matcher idag:
Åker/Strängnäs HC – Huddinge IK 1 – 6 (1-2, 0-1, 0-3)
Enköpings SK HK – Falu IF 5 – 1 (3-0, 1-1, 1-0)
Tabell från everysport.com
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.