Om en vecka är det dags för en av Bergslagens stora klassiker. Lördagen den 2:a maj springs detta års upplaga av Wedevågsloppet. Inför det 27:e loppet i ordningen väntar tävlingsarrangör Stefan Toll med närmare 800 deltagare.
Wedevågsloppet har varit ett ständigt inslag i den lokala idrotten de senaste årtiondena. Och självklart håller klassikern i sig även i år. Denna vårs upplaga går av stapeln nästa lördag, ett lopp som blir det 27:e i ordningen.
– Vi håller på med det sista nu och har fått in alla anmälningar. Det kommer att fyllas på lite under sista dagen, berättar Stefan Toll som är en av tävlingsledarna.
I vanlig ordning är det Wedevågs IF som står som arrangör. Därmed utgår även start och mål från Idrottsplatsen Smedvallen, en plats som kommer att fyllas med ett stort antal besökare nästa lördag.
Stefan Toll berättar att man erbjuder uppemot tolv klasser. De som drar mest intresse är ungdomsklasserna, där man i dagsläget står med över 450 anmälda. I dam- och herrklassen anmäler många sig i efterhand, men Toll gissar att den totala anmälningssiffran landar på 700-800.
– Det kommer att bli fullt ös hela dagen. Vi räknar med 4500-5000 besökare med morföräldrar, syskon och andra bekanta som kommer och hejar.
Huvudloppet startar 13.30
Att arrangera ett så pass stort evenemang kräver mycket arbete. Utöver löptävlingen kommer man i år även att ha ansiktsmålning, hoppborg och liknande aktiviter.
– Men allt är i fas och vi har planeringen klar. Det känns som att det kommer att bli ett bra event i år också. Nu får vi bara hoppas på vädret, säger Toll.
Lördag nästa helg går alltså startskottet för årets Wedevågslopp. Första start är planerad till 9.30 på morgonen och därefter springs det hela vägen fram till huvudloppet klockan 13.30. För Wedevågs IF som förening spelar loppet med alla dess intäkter en stor roll.
– Wedevågsloppet har en enormt stor betydelse. Framförallt så samlar det hela föreningen under tävlingarna, vi får med gemensamma krafter göra det här år efter år. Vi har roligt ihop, gästerna trivs och det är en positiv stämning runt alltihop, berättar Stefan Toll.
– Sen får vi som sagt hoppas på vädret. Vi är ju väldigt beroende av ett fint väder, men har haft tur med det genom åren.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.