Knapp men behärskad seger senast och nu står WSK Lindesberg inför förkvalets andra omgång. För andra lördagen i rad öppnar laget upp Stadsskogsskolan, där WSK med matchstart 16.00 spelar en avgörande match mot Örebro FBC.
– Det här passar oss bra. Vi har haft en bra fart på träningarna och vi har pratat mycket om att vara rädda om bollen. Leder vi matchen ska vi minimera våra egna misstag, vi behöver inte ha så bråttom, betonar Kent Svensson.
Tränaren dras med några lättare sjukdomar som härjat inom laget under veckan. Svensson berättar att läget dock ser ljust ut och förhoppningen är att alla spelare ska vara redo för match idag.
Det är heller inte vilken match som helst som väntar för WSK Lindesberg. Bergslagskillarna är vidare i förkvalet till division 1, där Örebro FBC gjort sällskap och duon gör upp om en plats i den tredje kvalrundan. Seger är ett måste i hemmaborgen Stadsskogsskolan – en känsla som Kent Svensson trivs med.
– Jag ser fram emot det. Det är som framförallt är kul är att det pratas innebandy på stan. Vi hoppas på mycket publik idag!
Matchplanen: ”Vi ska hugga hårt”
WSK Lindesberg avslutade grundserien som tabelltvåa, bara tre poäng bakom vinnarna IBK Wasahus. Laget står därför som något av favorit i förkvalet och pallade även trycket förra lördagen. WSK slog då tillbaka Lillån Ung med 8-6, sedan man kopplat greppet med en fyramålsledning redan i den första perioden.
– Vi gör det helt okej, men återigen är det det här med de individuella misstagen som gör att det blir match hela vägen. När vi leder med 4-0 ska varje passning plötsligt vara en poängpassning. Det funkar inte, analyserar Kent Svensson.
Tränaren fanns sedan på plats inne i Örebro på söndagen för att bevaka det andra kvalmötet. Svensson kunde där se Örebro FBC uddamålsbesegra IBF Örebro Ung i en match som tränaren menade var något tempofattig. Idag är det just Örebro FBC som står på andra sidan planen, ett motstånd som WSK både vunnit och förlorat mot tidigare på säsongen. Nu krävs seger för att hålla drömmen om division 1 vid liv.
–Tanken är att vi ska hugga hårt på dem, plocka bort de farligheter som de har. De har några killar som är duktiga på att göra mål. Vi ska försöka manövrera bort dem, och vi har flera killar som är försvarsstarka. Framåt skapar vi alltid chanser, där är jag inte orolig, avslutar Svensson.
Matchen:
Lördag 11/3 16.00
WSK Lindesberg-Örebro FBC, Stadsskogsskolan

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.