Lindlöven har kommit att bli lite av en språngbräda för duktiga målvakter de senaste åren. Är nordamerikanen Adam Brown näste man att ta ett karriärkliv i Lindehov?
Adam Brown kunde naturligtvis inte ha fått en bättre start på sitt provspel. Låt gå för att Lindlöven spelade ett bra försvarsspel och att hemmalaget inte hade någon av sina bättre dagar på jobbet, att hålla nollan borta mot Vimmerby är ändå ett styrkebesked.
Det ska uppenbarligen till en målvakt med celebra gener för att vakta kassen i Lindehov. Ifjol axlade ju forne NHL-stjärnan Ed Belfours son Dayn rollen som målvakt i Lindlöven med varierande resultat och i vinter kan det mycket väl bli ännu en herre med celeber familj som får uppdraget. Adam Brown är ju inte bara son till synnerligen meriterade NHL-coachen Newell Brown, hans kusin är ju dessutom Colorado- och tillika landslagsstjärnan Matt Duchene. Det finns lite att brås på så att säga.
Vi får hoppas att klubben nu hittat rätt man för giget, för hur mycket Jussi Salo än trimmar försvarsspel med sitt gäng kommer den riktiga stabiliteten aldrig att infinna sig förrän man hittat en sista utpost som utespelarna kan lita på.
Jag kikade på träningsmötet mellan Södertälje och Västervik i veckan som gick. En match som på flera sätt underströk just vikten av att ha en bra målvakt och som samtidigt hade extremt tydlig Lindlöven-koppling.
Bäst på planen var nämligen två herrar vid namn Alexander Sahlin respektive Henrik Hjerpe.
Ni hänger med va? Målvakterna som varit utlånade till och gjort succé i Lindlöven de två senaste säsongerna vaktar den kommande säsongen buren i varsitt av Hockeyettans absolut största topplag. Sahlin i Södertälje och Hjerpe i Västervik.
De båda figurerna utstrålade just en trygghet i den omtalade matchen (som slutade 2-1 till Södertälje efter straffar), en sådan trygghet som kommer krävas även i Lindlöven och som Wille Mattila uppenbarligen aldrig var nära att kunna bidra med. De gjorde alla räddningar de skulle göra och fick det att se lätt ut. Något som naturligtvis bara förstärkte känslan av att det är något som Lindlöven saknar.
Samtidigt som det naturligtvis är kul att kunna konstatera att klubben är en god språngbräda för målvakter som vill vidare i karriären. Sahlin och Hjerpe är fortfarande förhållandevis unga och fick en skjuts i karriären av förtroendet i Lindlöven.
Men så dök då Adam Brown upp. 23 år ung och med en släkt som förpliktigar.
Och det började som sagt alldeles utomordentligt. Med en hållen nolla och 21 motade skott.
Kanske är det en oprövad jänkare på Sverigeäventyr som kommer göra att herrar som Sahlin och Hjerpe inte alls kommer vara saknade i vinter.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.