Lindlöven har kommit att bli lite av en språngbräda för duktiga målvakter de senaste åren. Är nordamerikanen Adam Brown näste man att ta ett karriärkliv i Lindehov?
Adam Brown kunde naturligtvis inte ha fått en bättre start på sitt provspel. Låt gå för att Lindlöven spelade ett bra försvarsspel och att hemmalaget inte hade någon av sina bättre dagar på jobbet, att hålla nollan borta mot Vimmerby är ändå ett styrkebesked.
Det ska uppenbarligen till en målvakt med celebra gener för att vakta kassen i Lindehov. Ifjol axlade ju forne NHL-stjärnan Ed Belfours son Dayn rollen som målvakt i Lindlöven med varierande resultat och i vinter kan det mycket väl bli ännu en herre med celeber familj som får uppdraget. Adam Brown är ju inte bara son till synnerligen meriterade NHL-coachen Newell Brown, hans kusin är ju dessutom Colorado- och tillika landslagsstjärnan Matt Duchene. Det finns lite att brås på så att säga.
Vi får hoppas att klubben nu hittat rätt man för giget, för hur mycket Jussi Salo än trimmar försvarsspel med sitt gäng kommer den riktiga stabiliteten aldrig att infinna sig förrän man hittat en sista utpost som utespelarna kan lita på.
Jag kikade på träningsmötet mellan Södertälje och Västervik i veckan som gick. En match som på flera sätt underströk just vikten av att ha en bra målvakt och som samtidigt hade extremt tydlig Lindlöven-koppling.
Bäst på planen var nämligen två herrar vid namn Alexander Sahlin respektive Henrik Hjerpe.
Ni hänger med va? Målvakterna som varit utlånade till och gjort succé i Lindlöven de två senaste säsongerna vaktar den kommande säsongen buren i varsitt av Hockeyettans absolut största topplag. Sahlin i Södertälje och Hjerpe i Västervik.
De båda figurerna utstrålade just en trygghet i den omtalade matchen (som slutade 2-1 till Södertälje efter straffar), en sådan trygghet som kommer krävas även i Lindlöven och som Wille Mattila uppenbarligen aldrig var nära att kunna bidra med. De gjorde alla räddningar de skulle göra och fick det att se lätt ut. Något som naturligtvis bara förstärkte känslan av att det är något som Lindlöven saknar.
Samtidigt som det naturligtvis är kul att kunna konstatera att klubben är en god språngbräda för målvakter som vill vidare i karriären. Sahlin och Hjerpe är fortfarande förhållandevis unga och fick en skjuts i karriären av förtroendet i Lindlöven.
Men så dök då Adam Brown upp. 23 år ung och med en släkt som förpliktigar.
Och det började som sagt alldeles utomordentligt. Med en hållen nolla och 21 motade skott.
Kanske är det en oprövad jänkare på Sverigeäventyr som kommer göra att herrar som Sahlin och Hjerpe inte alls kommer vara saknade i vinter.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.