Lindlöven har kommit att bli lite av en språngbräda för duktiga målvakter de senaste åren. Är nordamerikanen Adam Brown näste man att ta ett karriärkliv i Lindehov?
Adam Brown kunde naturligtvis inte ha fått en bättre start på sitt provspel. Låt gå för att Lindlöven spelade ett bra försvarsspel och att hemmalaget inte hade någon av sina bättre dagar på jobbet, att hålla nollan borta mot Vimmerby är ändå ett styrkebesked.
Det ska uppenbarligen till en målvakt med celebra gener för att vakta kassen i Lindehov. Ifjol axlade ju forne NHL-stjärnan Ed Belfours son Dayn rollen som målvakt i Lindlöven med varierande resultat och i vinter kan det mycket väl bli ännu en herre med celeber familj som får uppdraget. Adam Brown är ju inte bara son till synnerligen meriterade NHL-coachen Newell Brown, hans kusin är ju dessutom Colorado- och tillika landslagsstjärnan Matt Duchene. Det finns lite att brås på så att säga.
Vi får hoppas att klubben nu hittat rätt man för giget, för hur mycket Jussi Salo än trimmar försvarsspel med sitt gäng kommer den riktiga stabiliteten aldrig att infinna sig förrän man hittat en sista utpost som utespelarna kan lita på.
Jag kikade på träningsmötet mellan Södertälje och Västervik i veckan som gick. En match som på flera sätt underströk just vikten av att ha en bra målvakt och som samtidigt hade extremt tydlig Lindlöven-koppling.
Bäst på planen var nämligen två herrar vid namn Alexander Sahlin respektive Henrik Hjerpe.
Ni hänger med va? Målvakterna som varit utlånade till och gjort succé i Lindlöven de två senaste säsongerna vaktar den kommande säsongen buren i varsitt av Hockeyettans absolut största topplag. Sahlin i Södertälje och Hjerpe i Västervik.
De båda figurerna utstrålade just en trygghet i den omtalade matchen (som slutade 2-1 till Södertälje efter straffar), en sådan trygghet som kommer krävas även i Lindlöven och som Wille Mattila uppenbarligen aldrig var nära att kunna bidra med. De gjorde alla räddningar de skulle göra och fick det att se lätt ut. Något som naturligtvis bara förstärkte känslan av att det är något som Lindlöven saknar.
Samtidigt som det naturligtvis är kul att kunna konstatera att klubben är en god språngbräda för målvakter som vill vidare i karriären. Sahlin och Hjerpe är fortfarande förhållandevis unga och fick en skjuts i karriären av förtroendet i Lindlöven.
Men så dök då Adam Brown upp. 23 år ung och med en släkt som förpliktigar.
Och det började som sagt alldeles utomordentligt. Med en hållen nolla och 21 motade skott.
Kanske är det en oprövad jänkare på Sverigeäventyr som kommer göra att herrar som Sahlin och Hjerpe inte alls kommer vara saknade i vinter.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.