Lindlöven kliver idag in i den tionde omgången av serien. I Vegahallen ställs man mot fjärdeplacerade Tierp, i en match där Lindesbergs-laget siktar på att säkra den fjärde raka segern.
Lindlöven reser idag till Tierp för att drabba samman med det fjärdeplacerade hemmalaget. Med tre raka segrar har vinden vänt för Lindesbergs-laget, och man har med all rätt ett fint självförtroende.
– Vi har en bra form. Tills idag har vi också fått tillbaka Patrik Larshans, som tagit en time-out. Han är inte helt i form och har haft svårt att träna, men det är helt klart en bra förstärkning, berättar Staffan Tholson.
Är det någonting som Lindlöven behöver i dessa skadeskjutna dagar är det just förstärkningar. Till eftermiddagens möte saknas så mycket som fyra spelare, där Simon Hermansson är det senaste avbräcket med en bruten tumme. Men ett par av de skadade är på väg tillbaka, främst Mattias Nilsson som väntas återgå till träning nästa vecka.
Mot Tierp väntar en tuff utmaning. Det blir tät match tror Tholson, som känner till det fysiska spel som motståndet har. Vill Lindlöven vända hemåt ikväll med en seger krävs det att man spelar disciplinerat och framförallt undviker utvisningar.
– Förra året när vi var här drog vi på oss alldeles för många. Det handlar om att minimera utvisningarna, för i fem mot fem är vi ett riktigt starkt lag, förklarar Tholson.
Trots alla skador försäkrar han att man får ihop en ordentlig trupp till matchen. Som ett resultat av segersviten får Alexander Sahlin fortsatt förtroende i målet, avslöjar Tholsson.
– Man vill ju inte ändra på ett vinnande koncept. Men det är skönt att vi har två bra målvakter att välja mellan, avslutar han.
Vad: Tierp-Lindlöven i Division 1 C:s tionde omgång
Var: Vegahallen, Tierp
När: Klockan 16.00 i eftermiddag
Tabellen: Lindlöven reser till Tierp med tre raka segrar och en sjundeplats i tabellen, samtidigt som hemmalaget Tierp vilar på en fjärdeplats fem poäng före.
Skadeläget: Alltjämt dras man med en rad skador på etablerade spelare. Till dagens match saknas på nytt långtidsskadade Emil Johansson, hjärnskakningsdrabbade Mattias Nilsson samt Anton Magnusson som är tumskadad. Utöver den redan kända trion tillkommer även Simon Hermansson, som även han ådragits en skada på tummen.
Laget: Man formerar tre fulla femmor, som kompletteras med två extraforwards samt en extraback. I mål fortsätter Alexander Sahlin, som stått de tre senaste vinstmatcherna.
Nyckeln till vinst: Att hålla sig ifrån utvisningsbåset och utnyttja styrkorna i 5 mot 5-spelet.
Håll ögonen på: Tierps vassa poängmaskin Johan Wiktorsson, som levererat nio poäng på lika många matcher. Han ställs emellertid mot Alexander Sahlin, som visat storform när Lindlöven har lyft i tabellen.
Tipset: En tuff match väntar där det blir kamp mot ett starkt Tierp. Lindlöven tar hem två poäng via 3-2 efter förlängning.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.