Lindlöven kliver idag in i den tionde omgången av serien. I Vegahallen ställs man mot fjärdeplacerade Tierp, i en match där Lindesbergs-laget siktar på att säkra den fjärde raka segern.
Lindlöven reser idag till Tierp för att drabba samman med det fjärdeplacerade hemmalaget. Med tre raka segrar har vinden vänt för Lindesbergs-laget, och man har med all rätt ett fint självförtroende.
– Vi har en bra form. Tills idag har vi också fått tillbaka Patrik Larshans, som tagit en time-out. Han är inte helt i form och har haft svårt att träna, men det är helt klart en bra förstärkning, berättar Staffan Tholson.
Är det någonting som Lindlöven behöver i dessa skadeskjutna dagar är det just förstärkningar. Till eftermiddagens möte saknas så mycket som fyra spelare, där Simon Hermansson är det senaste avbräcket med en bruten tumme. Men ett par av de skadade är på väg tillbaka, främst Mattias Nilsson som väntas återgå till träning nästa vecka.
Mot Tierp väntar en tuff utmaning. Det blir tät match tror Tholson, som känner till det fysiska spel som motståndet har. Vill Lindlöven vända hemåt ikväll med en seger krävs det att man spelar disciplinerat och framförallt undviker utvisningar.
– Förra året när vi var här drog vi på oss alldeles för många. Det handlar om att minimera utvisningarna, för i fem mot fem är vi ett riktigt starkt lag, förklarar Tholson.
Trots alla skador försäkrar han att man får ihop en ordentlig trupp till matchen. Som ett resultat av segersviten får Alexander Sahlin fortsatt förtroende i målet, avslöjar Tholsson.
– Man vill ju inte ändra på ett vinnande koncept. Men det är skönt att vi har två bra målvakter att välja mellan, avslutar han.
Vad: Tierp-Lindlöven i Division 1 C:s tionde omgång
Var: Vegahallen, Tierp
När: Klockan 16.00 i eftermiddag
Tabellen: Lindlöven reser till Tierp med tre raka segrar och en sjundeplats i tabellen, samtidigt som hemmalaget Tierp vilar på en fjärdeplats fem poäng före.
Skadeläget: Alltjämt dras man med en rad skador på etablerade spelare. Till dagens match saknas på nytt långtidsskadade Emil Johansson, hjärnskakningsdrabbade Mattias Nilsson samt Anton Magnusson som är tumskadad. Utöver den redan kända trion tillkommer även Simon Hermansson, som även han ådragits en skada på tummen.
Laget: Man formerar tre fulla femmor, som kompletteras med två extraforwards samt en extraback. I mål fortsätter Alexander Sahlin, som stått de tre senaste vinstmatcherna.
Nyckeln till vinst: Att hålla sig ifrån utvisningsbåset och utnyttja styrkorna i 5 mot 5-spelet.
Håll ögonen på: Tierps vassa poängmaskin Johan Wiktorsson, som levererat nio poäng på lika många matcher. Han ställs emellertid mot Alexander Sahlin, som visat storform när Lindlöven har lyft i tabellen.
Tipset: En tuff match väntar där det blir kamp mot ett starkt Tierp. Lindlöven tar hem två poäng via 3-2 efter förlängning.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.