Gräv inte i folkets fickor efter pengar när ni misslyckats med ert uppdrag. Ungefär så kan man tolka Moderaternas ståndpunkt i frågan om en eventuell skattehöjning som Socialdemokraterna vill driva igenom.-De har haft två år på sig att lösa det här, men har inte gjort det. Nu vill man höja skatten för att slippa fatta obekväma beslut, kommenterar Pär-Ove Lindqvist kritiskt.
För ett par veckor sedan kungjorde Socialdemokraterna att deras linje att förstärka ekonomin med 40 miljoner kronor, var att vända sig till folket för att dra in mer skattepengar. Detta faller inte i god jord hos oppositionen. Moderaterna uttalar sig idag att man tar avstånd från denna väg till en ”starkare ekonomi”.
-Det har gjorts förr och vi vet ju att det aldrig är en lösning. För att klara ekonomin måste man jobba på att lösa det som ställer till problem och vi i Moderaterna är övertygade om att man kan finna åtgärder som skonar skattebetalarna, förklarar P-O Lindqvist.
Moderatledaren anser att skattehöjning är lika med ett misslyckande. Socialdemokraterna har inte klarat av det uppdrag som folket har gett dem.
-Folket skall därför inte behöva ta smällen när de tydligt misskött sitt uppdrag. Som ansvarstagande parti måste man fatta obekväma beslut ibland, nu försöker man undvika det och det är fel. Man kan inte sitta och tänka ”att det löser sig alltid ändå”, man måste jobba hela tiden, från grunden och hela vägen genom nämnder och förvaltningar, säger Lindqvist.
Ännu har man inte talat om hur mycket en eventuellt skattehöjning skulle bli, men utifrån den ”förstärkning” om 40 miljoner som nämnts, skulle det innebära 1 krona.
-Det blir flera tusenlappar per år som en inkomsttagare förlorar på höjningen. Dessutom slår det mot näringslivet också, så vi är väldigt klara med att en skattehöjning inte är lösningen, avslutar Pär-Ove Lindqvist.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.