Mästarlaget Hylte/Halmstad tar en oväntad vändning och sparkar sin huvudtränare efter klubbens mest lyckade säsong genom tiderna. Anledningarna kan vara många men troligtvis handlar det om samma problem som alla lag inom mindre idrotter möter. Ersättande tränare är dock ingen nykomling till scenen utan Tony Westman kommer sätta käppar i hjulet för Linde Volley under kommande säsong.
Efter att de slog ut Lindesberg Volley i tre raka semifinalmatcher ångade Hylte/Halmstad på och krossade Svedala i finalserien. SM-guldet blev det första i klubbens historia, på damsidan, och ända sedan samarbetet mellan Hylte och Halmstad började har det bara varit en fråga om att sätta ihop alla pusselbitar för att nå mästartiteln. Sista pusselbiten kom på plats för två år sedan då klubben fick klart med tränaren Per-Anders Sääf och två säsonger var allt som krävdes för att nå guldet. Intressant nog gick klubben ut med nyheten att de väljer att sparka Sääf för en dryg vecka sedan och redan två dagar senare offentliggjordes lagets nya tränare.
Att en klubb väljer att sparka den tränare som gett dem deras första SM-guld kan ses som en oortodox och väldigt oväntad händelse, för det går inte att klaga på Sääfs volleybollkunskaper. Han är den spelare som har flest landskamper i svensk volleybolls historia, han var en de ledande spelarna under stortiden på slutet av 80-talet och början av 90-talet och har europeiskamästerkap, världsmästerskap och Olympiskt spel på sin meritlista. Han var tränare i Hylte/Halmstad under två säsonger och tog under första SM-guld med herrlaget och under andra SM-guld med damlaget.
Att man väljer att sparka en tränare som tydligt visat sig vara en av serien bästa är en konsekvens av att volleybollen är en så pass liten idrott i Sverige. Klubbarna har lite pengar och få personer som gör mycket jobb. Många klubbar vill därför att tränare ska hjälpa till med organisation och klubbuppbyggnad under den matchfria sommartiden, vilket tränarna själva kanske inte tycker är den optimala situationen för att utveckla sitt lag och sina spelare. Har man dessa faktorer i baktanken och tittar sedan på vem Hylte/Halmstad valt som ersättandetränare så är det väldigt troligt att det är just på de organisatoriska punkterna samt i arbetsfördelningen som Hylte/Halmstad och Sääf inte kommit överens och därför tvingats avsluta sitt samarbete.
Tony Westman är den ersättare man valt, även han en högkompetent tränare men som är mer av en föreningsmänniska. Westman har en lång historik som tränare med en meritlista bestående av tre SM-guld med Örebro, sju år som förbundskapten för danskalandslaget samt tränaruppdrag i Österrike, Schweiz och England. Hur Hylte/Halmstads lag kommer utvecklas under Westman återstår ännu att se. Laget har redan tappat sin unga stjärna Madelene Green och man har ännu inte släppt några nyheter angående utländska spelare. Hylte/Halmstad har dock en vana att hålla länge på sina värvningar, om detta är för att hålla sina motståndare i mörkret eller om det endast handlar om att de tar lång tid med förhandlingarna är svårt att säga. En sak som är säkert är dock att de definitivt har siktet på ännu en mästartitel och att de blir ett av de lag som kommer stå i vägen mest för Lindes möjligheter.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.