Efter två inledande vinster i seriespelet tog det på fredagen stopp för WSK Lindesberg. Hemma mot Nora föll man med 5-6, efter att gästerna avgjort med bara fyra minuter kvar.
– Vi faller ju på våra egna misstag. Det är vad man får lära sig av helt enkelt, summerar WSK-tränaren Stefan Klack.
Hans lag öppnade dock fredagens hemmamöte med Nora på ett imponerande vis. Mattias Landgren gav WSK ledningen och man tog omedelbart kontrollen över matchbilden. Trots det kunde Nora kvittera, men mål av Erik Alamartin och Andreas Hansson tog WSK upp till 3-1.
Vid den tidpunkten hade laget även bud på ett fjärde mål. Men istället för det kunde Nora reducera strax före periodvilan och i mittenakten vände sedan gästerna till 3-4. Max Molander och William Svensson tog WSK tillbaka i ledning tidigt i tredje, men det var Nora som fick det sista ordet. Fyra minuter från slutet avgjorde gästerna och WSK föll med 5-6.
– Vi kan avgöra matchen tidigare, men vi bommar för mycket. Vi har flera öppna lägen och skjuter utanför eller över, konstaterar Klack.
Vill bli hetare runt målen
– Totalt sett gör vi en bra match, det är de här avgörande momenten som gör att vi släpper in dem. Spelet är vi hyffsat nöjda med. Det är runt de båda målen vi måste bli aggressivare och hetare när chansen dyker upp, fortsätter tränaren.
Förlusten mot Nora var den första i seriespelet för WSK, som innan stod på två raka segrar. Sett till tabellen är man kvar i toppskiktet och härnäst väntar match mot ett poänglöst Kopparberg. Klack höjer dock ett varningens finger för bortaresan.
– Det är alltid svårt däruppe ändå. Det är så trångt och en så liten hall.
Matchfakta WSK Lindesberg-Nora:
Resultat: 5-6 (3-2, 0-2, 2-2)
Mål WSK: 1-0 Mattias Landgren (Carlsson), 2-1 Erik Alamartin (Molander), 3-1 Andreas Hansson (Alamartin), 4-4 Max Molander (Hedin), 5-4 William Svensson (Larsson)
Tabellen från Örebros Innebandyförbund:

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.