Han är från Nora och har Striberg SK som moderklubb. Han har hunnit med att spela för Guldsmedshyttan, Leksand som junior innan han kom tillbaka till Bergslagen och Lindlöven inför förra säsongen. Han är fortfarande bara 18 år, men en spelare som tränare Staffan Tholsson talar varmt om trots att han missat många matcher på grund av skada. I går gjorde han ett mål redan i sitt första byte.
Berätta om målet Hampus?
– Jag fick ett pass av Oskar Larsson i egen zon så vi kom i ett två mot ett läge, jag drog på ett skott och den satt, säger Hampus Lind.
Det låter så enkelt, aldrig fel att skjuta?
– Nä, ibland kan man bara strula till det om man ska försöka passa.
Hur roligt är det att spela i Lindlöven just nu, ni verkar ju ha nått bra på gång?
– Det verkar ju så, så här långt ser det bra ut. Alltid kul att spela med ett vinnande lag.
Personligen, hur tycker du att det gått?
– Det har väl gått hyffsat, varit lite svårt eftersom jag missat så många matcher på grund av skada. Spelade bara fyra matcher, sen borta i tio och nu har jag spelat två igen.
Ny tuff match på fredag mot Falun borta, är det seriens bästa lag?
– Ja, ett av dom tillsammans med Hudiksvall, men vi vann ju hemma mot dom i förra veckan, så det är klart att vi kan vinna igen, avslutar Hampus med.
Björn Sundström
sport@lindenytt.com
Det är ett stort rivningsarbete igång på Ishockeygatan, där den 51-åriga curlinghallen kommer att få ett riktigt ansiktslyft. I oktober är det tänkt att en ny curlinghall ska vara på plats, där man förutom en delad entré med Lindehov, även kommer att kunna hålla lokalen i varmare temperaturer.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen, säjer Christer Larsson.
Bara några kilometer från Fornabodas ovala tävlingsbana bor Isabella Jansson Wiklund, Sveriges segerrikaste ponnykusk under 2020. 133 gånger hittades den 14-åriga Lindesbergaren i landets startlistor, där 29 av loppen slutade med seger. Segrarna har varit stora, där Isabella hoppas på en ny säsong som landets bästa.
– Jag har alltid som mål att slå föregående säsong, säjer Isabella.
En stjärna avtackades och priser delades ut under lördagskvällen. Även om Örebro och Fornabodas årliga travgala sköttes digitalt, kunde man i vanlig stil hylla fjolårets största prestationer. Flera av Fornabodas aktiva fick synas och några blev även prisade, där Jimmi Ehlers och Håkan Falk blev banans största prishämtare.
Den minst sagt speciella handbollssäsongen är i mål. Skånela gästade arenan för vad som skulle bli ett stort målregn. 75 mål gjordes i den publiktomma arenan, där Skånela, efter ett tidigt övertag, tog med sig en avslutande seger. I hemmalaget visade den unga truppen bitvis sin spelarkvalitet, medan Fatlum Ahmeti kunde spela in sitt 1100:e mål i serien.
Med bara en seger ifrån att säkra nästa säsong, åker LIF Lindesberg tomhänta från Torslanda under lördagskvällen. Bortamatchen blev en fartfylld drabbning, där båda lagen hade stora problem i sina spel att arbeta med. Förlusten kom tidigt i matchen för LIF, som aldrig riktigt hittade rätt med sitt anfallsspel.
Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
LIF Lindesberg visade upp ett gigantiskt försvarsspel, när tabellettan Hammarby gästade arenan under fredagskvällen. Trots en fantastisk inledning med en fyramålsledning i första halvlek, visade ”Bajen” en tuff klass som inte gick att stå emot. Förlusten för LIF blev stor, men lagets kämparglöd visades på allvar.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.