Nu räknar vi ner i timmar, 19:00 slås servarna och Elitserien säsong 2014/15 är äntligen igång. En Elitserie som skriker spänning. Linde ser starka ut, Hylte/Halmstad ser starka ut, Engelholm ser starka ut, Katrineholm ser starka ut och Örebro, Sollentuna och Svedala lika så. Allt är upplagt för ett drykt halvår av riktigt volleybollfest.
Sollentuna är dem som står för motståndet ikväll. Ett Sollentuna som länge byggt sitt lag kring egna talanger och som sakta men säkert närmat sig toppen med det konceptet. Den stora skillnaden med Sollentunas är att de denna säsong har breddat truppen rejält och värvat en hel del. En trio från Allsvenskan- och junior SM-mästarna Vallentuna har plockats in, landslagsspikern och svenskamästaren från Hylte/Halmstad Madele Green har anslutit sig och sist men inte minst så har man värvat Örebros före detta storstjärna Whitney Turner. Turner har visat gång på gång att hon är en klasspiker som kommer bli svårstoppad.
Lyckligt nog ser Linde bättre ut än… någonsin? Den frågan är svår att besvara redan nu och vi får vänta tills slutspelet är färdigspelet för svaret. men en sak som är säkert är att tränare Johan Isacsson ser positivt på säsongen. Han har tidigare sagt att hans lag är många gånger bättre nu än vid samma tillfälle för ett år sedan och att han tror vi kommer kunna få se storspel av lagets nyformade spikerduo, Marjorie Giordano och Nette Peit.
Jag är övertygad om att vi kommer få höra en hel del om Marjorie och Nette under säsongens gång. De är toppspelare och kommer kunna leverera. Men man ska inte glömma de andra Lindespelarna för om det är något man har i årets trupp så är det bredd. Linde har i år starka spelare, men de har framförallt ett riktigt starkt lag. Presterar inte en spelare på topp finns flera allternativ klara att bytas in. Ett måste för ett topplag.
Det intressanta med årets Elitserie är att det inte bara är Linde som givit sig bra förutsättningar. Ett flertal andra lag har förberett sig precis lika bra som Linde och det är för studen omöjligt att avgöra vilka som kommer placera sig i toppen av tabellen. Elitserien 2014/15 har den bredaste och starkaste toppen vi sett så länge jag kan minnas.
Nyckeln till årets Elitserie kommer vara kontinuitet. Med så många topplag, där inget är tydligt starkare än de andra, så har lagen inte råd att spela matcher på halvtempo. En topp på fem-sex lag finns och alla dessa kommer behöva spela på maxnivå för att slå varandra. Säsongen är förlängd och fler matcher ska spelas jämfört med förra året. Detta innebär en större påfrestning på spelarna och bredd kommer bli viktigare än någonsin, något som talar gott för Linde.
Nätet är spännt, golvet sopat, bollarna pumpade och skorna knytna. Nu är det dags att singla slanten och dra igång inspiken.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.