Nu åker vi

Nu räknar vi ner i timmar, 19:00 slås servarna och Elitserien säsong 2014/15 är äntligen igång. En Elitserie som skriker spänning. Linde ser starka ut, Hylte/Halmstad ser starka ut, Engelholm ser starka ut, Katrineholm ser starka ut och Örebro, Sollentuna och Svedala lika så. Allt är upplagt för ett drykt halvår av riktigt volleybollfest.

Sollentuna är dem som står för motståndet ikväll. Ett Sollentuna som länge byggt sitt lag kring egna talanger och som sakta men säkert närmat sig toppen med det konceptet. Den stora skillnaden med Sollentunas är att de denna säsong har breddat truppen rejält och värvat en hel del. En trio från Allsvenskan- och junior SM-mästarna Vallentuna har plockats in, landslagsspikern och svenskamästaren från Hylte/Halmstad Madele Green har anslutit sig och sist men inte minst så har man värvat Örebros före detta storstjärna Whitney Turner. Turner har visat gång på gång att hon är en klasspiker som kommer bli svårstoppad.
Lyckligt nog ser Linde bättre ut än… någonsin? Den frågan är svår att besvara redan nu och vi får vänta tills slutspelet är färdigspelet för svaret. men en sak som är säkert är att tränare Johan Isacsson ser positivt på säsongen. Han har tidigare sagt att hans lag är många gånger bättre nu än vid samma tillfälle för ett år sedan och att han tror vi kommer kunna få se storspel av lagets nyformade spikerduo, Marjorie Giordano och Nette Peit. 
Jag är övertygad om att vi kommer få höra en hel del om Marjorie och Nette under säsongens gång. De är toppspelare och kommer kunna leverera. Men man ska inte glömma de andra Lindespelarna för om det är något man har i årets trupp så är det bredd. Linde har i år starka spelare, men de har framförallt ett riktigt starkt lag. Presterar inte en spelare på topp finns flera allternativ klara att bytas in. Ett måste för ett topplag. 
Det intressanta med årets Elitserie är att det inte bara är Linde som givit sig bra förutsättningar. Ett flertal andra lag har förberett sig precis lika bra som Linde och det är för studen omöjligt att avgöra vilka som kommer placera sig i toppen av tabellen. Elitserien 2014/15 har den bredaste och starkaste toppen vi sett så länge jag kan minnas.
Nyckeln till årets Elitserie kommer vara kontinuitet. Med så många topplag, där inget är tydligt starkare än de andra, så har lagen inte råd att spela matcher på halvtempo. En topp på fem-sex lag finns och alla dessa kommer behöva spela på maxnivå för att slå varandra. Säsongen är förlängd och fler matcher ska spelas jämfört med förra året. Detta innebär en större påfrestning på spelarna och bredd kommer bli viktigare än någonsin, något som talar gott för Linde.
Nätet är spännt, golvet sopat, bollarna pumpade och skorna knytna. Nu är det dags att singla slanten och dra igång inspiken.
Publicerad 16 oktober 2014 klockan 12:59

Michael Jestin , 073-903 68 24

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-04-10 10:02