I söndags blev LIF Lindesberg klara för fortsatt spel i Handbollsallsvenskan och spelarna får inom kort en välbehövlig semester. I samma stund börjar på allvar det svåra arbetet för klubbledningen, att sy ihop en spelartrupp som i första hand kan bli ett stabilt lag för övre halvan av tabellen, men kanske även har vad som krävs för att vara med och nosa på kval till elitserien igen.
– Till att börja med så har vi en bra grund att stå på. För bara någon månad sedan så hade man varit glad om vi fått kvala, nu undviker vi kval och vinner sex av de sju sista matcherna, det är bara att lyfta på hatten, säger klubbchef Anders Sjöberg.
En annan faktor som bådar gott inför framtiden är det publikstöd laget har trots att LIF gjorde en av sina sämsta säsonger på mycket länge.
– Vi har den i särklass bästa och största publiken i den här serien som ställer upp i vått och torrt, det har ju inte minst den här säsongen visat. När vi anordnar en supporterresa till Eskilstuna en fredagkväll så fyller vi en buss och många får åka i egna bilar. Totalt var det 70-80 personer på plats, fantastiskt. Det är bara att tacka och bocka för stödet hälsar Anders.
En viktig detalj i att slippa kvalet är att kvalspelet inte hade spelats förrän om nästan en månad, vilket ger Anders och klubbledningen tid att i lugn och ro hitta spelare till vakanta poster. Klart är att två tunga namn försvinner på otroligt viktiga poster, spelfördelaren Konrad Rasmussen och rutinerade målvakten Peter Carlsson. Konrad flyttar söderöver och Peter lägger av. Förutom de spelare som stod under kontrakt så har klubben skrivit nytt kontrakt med Fatlum Ahmeti och 19-åriga målvakten Johan Persson.
– Johan är en ambitiös och talangfull målvakt som har haft en fin utvecklingskurva den här säsongen. Johan har alla förutsättningar för att bli en riktigt bra målvakt. Därför känns det givetvis bra att han stannar kvar i klubben, säger Sjöberg.
Johan är ett exempel på unga egna spelare som under säsongen knackat på för speltid, Albin Järlstam och Gustaf Ekström är två andra. Frågan är om de redan nästa säsong är redo att ta ansvaret fullt ut.
– Det är killar som vi tror mycket på, men frågan är om det blir för tufft steg att kliva fram som förstemålvakt och mittnia. Både målvaktposten och platsen som spelfördelande mittnia är så otroligt viktiga så vi kanske måste titta utanför föreningen för att stärka upp, funderar Anders.
Spelare i LIF med kontrakt inför säsongen 2013/2014:
Fatlum Ahmeti
Oskar Erixon
Bashkim Gashi
Ricky Nordahl
Jacob Nelson
Erik Persson
Johan Persson
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.