I söndags blev LIF Lindesberg klara för fortsatt spel i Handbollsallsvenskan och spelarna får inom kort en välbehövlig semester. I samma stund börjar på allvar det svåra arbetet för klubbledningen, att sy ihop en spelartrupp som i första hand kan bli ett stabilt lag för övre halvan av tabellen, men kanske även har vad som krävs för att vara med och nosa på kval till elitserien igen.
– Till att börja med så har vi en bra grund att stå på. För bara någon månad sedan så hade man varit glad om vi fått kvala, nu undviker vi kval och vinner sex av de sju sista matcherna, det är bara att lyfta på hatten, säger klubbchef Anders Sjöberg.
En annan faktor som bådar gott inför framtiden är det publikstöd laget har trots att LIF gjorde en av sina sämsta säsonger på mycket länge.
– Vi har den i särklass bästa och största publiken i den här serien som ställer upp i vått och torrt, det har ju inte minst den här säsongen visat. När vi anordnar en supporterresa till Eskilstuna en fredagkväll så fyller vi en buss och många får åka i egna bilar. Totalt var det 70-80 personer på plats, fantastiskt. Det är bara att tacka och bocka för stödet hälsar Anders.
En viktig detalj i att slippa kvalet är att kvalspelet inte hade spelats förrän om nästan en månad, vilket ger Anders och klubbledningen tid att i lugn och ro hitta spelare till vakanta poster. Klart är att två tunga namn försvinner på otroligt viktiga poster, spelfördelaren Konrad Rasmussen och rutinerade målvakten Peter Carlsson. Konrad flyttar söderöver och Peter lägger av. Förutom de spelare som stod under kontrakt så har klubben skrivit nytt kontrakt med Fatlum Ahmeti och 19-åriga målvakten Johan Persson.
– Johan är en ambitiös och talangfull målvakt som har haft en fin utvecklingskurva den här säsongen. Johan har alla förutsättningar för att bli en riktigt bra målvakt. Därför känns det givetvis bra att han stannar kvar i klubben, säger Sjöberg.
Johan är ett exempel på unga egna spelare som under säsongen knackat på för speltid, Albin Järlstam och Gustaf Ekström är två andra. Frågan är om de redan nästa säsong är redo att ta ansvaret fullt ut.
– Det är killar som vi tror mycket på, men frågan är om det blir för tufft steg att kliva fram som förstemålvakt och mittnia. Både målvaktposten och platsen som spelfördelande mittnia är så otroligt viktiga så vi kanske måste titta utanför föreningen för att stärka upp, funderar Anders.
Spelare i LIF med kontrakt inför säsongen 2013/2014:
Fatlum Ahmeti
Oskar Erixon
Bashkim Gashi
Ricky Nordahl
Jacob Nelson
Erik Persson
Johan Persson
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.