Förlust i första semifinalen betyder att Linde Volley nu är två nederlag från eliminering. Ikväll är det dags för seriens match nummer två och den första i Lindesberg Arena. Vinst är i praktiken ett måste för Linde Volley. Lyckas man inte ta en vinst på hemmaplan så kan man säga farväl till sina guldchanser.
Engelholm är bäst i Sverige på att komma till anfall. Jag har tidigare beskrivit EVS som Elitseriens maskin som gång på gång exekverar volleybolltaktik och kommer till bra lägen. Jämför man lagens statistik i söndagens match så ser man att Linde endast kom till anfall 116 gånger mot Engelholms 146. Detta innebär att Linde hade en anfallseffektivitet på 32 % medan EVS endast hade 29 %. När Linde kommer till anfall så är man bättre, men eftersom Engelholm oftare kommer till lägen så gör dom också fler poäng.
”Matcher avgörs i serve och servemottagning” brukar man säga och så var det helt klart i söndags. Lagen har väldigt lika antal ess och missar på lika många totala servar. Dock innebär detta att Engelholm låg en bit över sitt snitt i antal missade servar per set medan Linde låg på snittet. EVS hade alltså en svagare servematch än vanligt men vann ändå servemottagningskampen. Där måste Linde snäppa upp. Ofta servar ett lag bättre på hemmaplan men för Linde måste det bli mycket bättre.
Ser man till mottagningen så hade tyvärr libero Emilia Johansson en tuff match i Ängelholm. Martina Konecna och Margie Giordanos mottagning kan mäta sig med Engelholms med ser man till lagen i helhet så landar Linde på 50 % positiva mottagningar och endast 19 % perfekta mot Engelholms 68 % och 45 %. Man bör ha i åtanke att, även om detta är Svenska Volleybollförbundets officiella statistik från matchen, så förs den av hemmalaget och kan därmed vara lätt partisk. Men det ger en uppfattning. När det blev klart att Margie var tillbaka i Lindetröjan så diskuterade jag möjligheten att använda alla tre spikers i mottagning för att avlasta Emilia lite, i söndags hade det behövts.
Den sista nyckeln för Lindes vinst ikväll är att man lyckas ta hem båda dom två första seten. Linde har mer rutinerade spelare och visade i första set i söndags att man kan ställa EVS på hälarna om man öppnar starkt. Dock måste man fortsätta framfarten även i andra set och inte slappna av efter vinsten av första som man gjorde i Ängelholm. EVS är bättre tränade då man spelat mer, i och med Öresundsligan, och man kan anta att de även tränar hårdare. Det märks på Lindetjejerna att man inte har samma fysiska form som Engelholm ju längre in i matchen man kommer, främst på nyinkomna Agne Zakarauskaite-Landin. Desto längre matchen går desto mer talar det för EVS-vinst. Linde måste gå ut hårt och inte lämna något åt framtiden. Ska man ha chans på att få smaka guld igen så är det nu eller aldrig.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.