Imorgon slår Fornaboda Travbana upp sina grässluttningar för årets allra första tävlingsdag. Lunchtravet är först ut, med tio lopp och starttid 12.20 i vad som förväntas bli ett riktigt härligt försommarväder.
Efter en lång väntan står Fornaboda redo igen. På torsdagen öppnar Lindetravet säsongen 2017 på anläggningen, med lunchtrav och tio lopp på schemat. Förväntningar är höga när banan gör sig redo för sin säsongspremiär.
– Det är ju alltid lika spännande så här när tävlingsåret ska dra igång igen. Vi hoppas att det ska bli en fin säsong, säger Örebrotravets sportchef Claes Broberg.
Vissa nyheter kommer publiken att märka till den här travsommaren. Bland annat har nya TV-apparater smällts upp och spelmöjligheterna har förbättrats. Annars är det mycket som är sig likt, inte minst det fina underlaget på travbanan.
– Den är jättebra, det har varit fint väder i ett par veckor nu. Så det ska inte vara några problem och vi har en fin sommarbana, berättar Broberg.
Sportchefen: ”Vi mjukstartar lite med lunchtrav”
Torsdagens lunchtrav kommer att innehålla tio starter, med första lopp vid 12.20. Förutsättningarna väntas bli bra och de höga temperaturer som varit i början på veckan ska ligga kvar. Rent tävlingsmässigt är lunchtravet ingen dag som sticker ut, men startfältet bjuder på en hel del intressanta namn.
– Vi mjukstartar ju lite med lunchtrav. Det är kanske lite få anmälda till några lopp, men det är däremot bra kvalitet kan jag säga, kommenterar Claes Broberg som inte vill spekulera alltför mycket i publiksiffran.
– Svårt att gissa, även om det nu ser ut att bli fint väder. Men kan vi få 600-700 får vi vara jättenöjda så här i början på säsongen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.