Lyssna på artikeln

Nu står det klart – Guldsmedshyttans nya torg och resecentrum

Under onsdagsförmiddagen invigdes det nya torget och resecentrumet i Guldsmedshyttan under strålande solsken.  Representanter från kommunstyrelsen, samarbetspartners och en hel del besökare fanns på plats för att delta i festligheterna.

Annons

Projektet med ombyggnationen av torg och resecentrum är en satsning från Lindesbergs kommun i samarbete med Region Örebro län för att dels öka säkerheten kring kollektivtrafiken och även öka Guldsmedshyttans attraktivitet som bostadsort. Torget är tänkt att vara en trevlig mötesplats för boende i bygden och även kunna ge plats för torghandel.

Bengt Storbacka höll invigningstal. Foto: Jennie Einarsson

Invigningen inleddes med ett tal av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka (S), där han berättade om projektet och dess betydelse för Guldsmedshyttan:

”Lindesbergs kommun är en fantastisk kommun med flera orter och på det här sättet kan vi lyfta Guldsmedshyttan, det här ökar attraktiviteten som ort.
Vi har en fantastisk industri här, Baettr som gör naven i vindkraftsverk, vi har Ingo bensinstation, pizzeria och Ica som har funnits här i många år. På plats idag finns Linde Energi, som har gjort en fantastisk soffa, här kan man sitta om man blir kall om rumpan. Här finns också SBB, projektledare och gamla goa Karlskogingar som har lagt marksten, så det finns mycket folk här idag som har varit inblandade i det här. Det är väldigt roligt att få inviga det här tillsammans. Det är även Ukrainas frihetsdag idag, därför har vi hissat Ukrainas flagga utanför kommunhuset och Lindesberg Arena. Jag tycker vi hurrar för väntplatsen i Guldsmedshyttan och för ett fritt Ukraina. Ett fyrfaldigt leve för det.”

Anders och Anki Larsson från Guldsmedshyttan samt Agneta Norberg och Jorma Keski-Saari från Storå gillade den nya säkrare busshållsplatsen och det fina torget. Däremot tyckte man att parkeringen blivit något trång. Foto: Jennie Einarsson

Efter den sedvanliga bandklippningen bjöds det på korv, glass och mingel på torget. Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan som är regelbundna kunder hos ICA-butiken vid torget var väldigt positiva till förändringen.

– Det är stor skillnad mot hur det såg ut tidigare, det ser trevligt ut och vi hoppas att det får vara så här fint i fortsättningen också. Det här blir bra tror vi!

Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan provsitter de nya bänkarna vid torget. foto: Jennie Einarsson

Även kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka var väldigt nöjd med resultatet.

– Vi har haft väldigt bra dialoger med handlarna och företagen här kring torget, det har varit mycket delaktighet. Det här blir verkligen ett lyft för orten. Sedan är det så otroligt viktigt också att få till det här med kollektivtrafiken, vi har ett projekt som vi arbetar med nu så vi kan utöka den, förklarar Storbacka.

 

Det nya resecentrumet vid torget gör det säkrare för resenärer att åka med kollektivtrafiken. foto: Jennie Einarsson

Flera representanter från ledningsgruppen vid Linde Energi fanns på plats, däribland verkställande direktör Jens Isemo.

– Vi har lagt markvärme här under gången som leder från parkeringen nästan hela vägen upp till ICA-butiken. Marken är alltså uppvärmd av spillvärme som kommer från fjärrvärmenätet, så här kommer det vara isfritt året runt. Sedan har vi tillsammans med Baettr satt upp den här uppvärmda bänken, den har vi gemensamt bekostat.
Det blev jättefint, det är ordning och reda här. Eftersom vi jobbar mycket med Baettr då vi levererar fjärrvärme till fastigheter här ute så känns det känns jättekul att få göra det här projektet gemensamt, berättar Jens Isemo.

Fredrik Klingvall och Jens Isemo från Linde Energi. foto: Jennie Einarsson

Mia Glaad, personalchef på Baettr och Per-Eric Nord, projektchef på Baettr fanns på plats för att bland annat visa upp hur delarna till vindkraftverken som de tillverkar ser ut med hjälp av miniatyrer.

Per-Eric Nord och Mia Glaad visade upp miniatyrer av de delar som de tillverkar vid Baettr. foto: Jennie Einarsson

– Vi samarbetar med Linde Energi och levererar vår spillvärme från våra ugnar. Dels för fjärrvärme till samhället här i Guldsmedhyttan, ner till Storåskolan samt Grönbodahemmet och även till vår egen uppvärmning. Värmebänken som Linde Energi har satt upp här värms också upp med fjärrvärme från oss, förklarar Per-Eric Nord.

I solskenet sitter kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S), Greger Nilsson, ordförande i styrelsen för Linde Energi samt Jari Mehtäläinen (SD). Foto: Jennie Einarsson

Jari Mehtäläinen (SD) från Storå vilade benen en liten stund tillsammans med Bengt Storbacka och Greger Nilsson.

– Det ser fräschare ut, och det är viktigt eftersom det är en genomfartsled där det stannar mycket turister. Det är bra reklam för Lindesberg som helhet. Jag tycker att det är ett litet steg mot att tänka på de norra kommundelarna, konstaterade Jari.

Publicerad 24 augusti 2022 klockan 18:03

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.

16 oktober 2026 klockan 15:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.

16 oktober 2026 klockan 10:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-01

2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-11-04 13:30