Nu står det klart – Guldsmedshyttans nya torg och resecentrum

Under onsdagsförmiddagen invigdes det nya torget och resecentrumet i Guldsmedshyttan under strålande solsken.  Representanter från kommunstyrelsen, samarbetspartners och en hel del besökare fanns på plats för att delta i festligheterna.

Projektet med ombyggnationen av torg och resecentrum är en satsning från Lindesbergs kommun i samarbete med Region Örebro län för att dels öka säkerheten kring kollektivtrafiken och även öka Guldsmedshyttans attraktivitet som bostadsort. Torget är tänkt att vara en trevlig mötesplats för boende i bygden och även kunna ge plats för torghandel.

Bengt Storbacka höll invigningstal. Foto: Jennie Einarsson

Invigningen inleddes med ett tal av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka (S), där han berättade om projektet och dess betydelse för Guldsmedshyttan:

”Lindesbergs kommun är en fantastisk kommun med flera orter och på det här sättet kan vi lyfta Guldsmedshyttan, det här ökar attraktiviteten som ort.
Vi har en fantastisk industri här, Baettr som gör naven i vindkraftsverk, vi har Ingo bensinstation, pizzeria och Ica som har funnits här i många år. På plats idag finns Linde Energi, som har gjort en fantastisk soffa, här kan man sitta om man blir kall om rumpan. Här finns också SBB, projektledare och gamla goa Karlskogingar som har lagt marksten, så det finns mycket folk här idag som har varit inblandade i det här. Det är väldigt roligt att få inviga det här tillsammans. Det är även Ukrainas frihetsdag idag, därför har vi hissat Ukrainas flagga utanför kommunhuset och Lindesberg Arena. Jag tycker vi hurrar för väntplatsen i Guldsmedshyttan och för ett fritt Ukraina. Ett fyrfaldigt leve för det.”

Anders och Anki Larsson från Guldsmedshyttan samt Agneta Norberg och Jorma Keski-Saari från Storå gillade den nya säkrare busshållsplatsen och det fina torget. Däremot tyckte man att parkeringen blivit något trång. Foto: Jennie Einarsson

Efter den sedvanliga bandklippningen bjöds det på korv, glass och mingel på torget. Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan som är regelbundna kunder hos ICA-butiken vid torget var väldigt positiva till förändringen.

– Det är stor skillnad mot hur det såg ut tidigare, det ser trevligt ut och vi hoppas att det får vara så här fint i fortsättningen också. Det här blir bra tror vi!

Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan provsitter de nya bänkarna vid torget. foto: Jennie Einarsson

Även kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka var väldigt nöjd med resultatet.

– Vi har haft väldigt bra dialoger med handlarna och företagen här kring torget, det har varit mycket delaktighet. Det här blir verkligen ett lyft för orten. Sedan är det så otroligt viktigt också att få till det här med kollektivtrafiken, vi har ett projekt som vi arbetar med nu så vi kan utöka den, förklarar Storbacka.

 

Det nya resecentrumet vid torget gör det säkrare för resenärer att åka med kollektivtrafiken. foto: Jennie Einarsson

Flera representanter från ledningsgruppen vid Linde Energi fanns på plats, däribland verkställande direktör Jens Isemo.

– Vi har lagt markvärme här under gången som leder från parkeringen nästan hela vägen upp till ICA-butiken. Marken är alltså uppvärmd av spillvärme som kommer från fjärrvärmenätet, så här kommer det vara isfritt året runt. Sedan har vi tillsammans med Baettr satt upp den här uppvärmda bänken, den har vi gemensamt bekostat.
Det blev jättefint, det är ordning och reda här. Eftersom vi jobbar mycket med Baettr då vi levererar fjärrvärme till fastigheter här ute så känns det känns jättekul att få göra det här projektet gemensamt, berättar Jens Isemo.

Fredrik Klingvall och Jens Isemo från Linde Energi. foto: Jennie Einarsson

Mia Glaad, personalchef på Baettr och Per-Eric Nord, projektchef på Baettr fanns på plats för att bland annat visa upp hur delarna till vindkraftverken som de tillverkar ser ut med hjälp av miniatyrer.

Per-Eric Nord och Mia Glaad visade upp miniatyrer av de delar som de tillverkar vid Baettr. foto: Jennie Einarsson

– Vi samarbetar med Linde Energi och levererar vår spillvärme från våra ugnar. Dels för fjärrvärme till samhället här i Guldsmedhyttan, ner till Storåskolan samt Grönbodahemmet och även till vår egen uppvärmning. Värmebänken som Linde Energi har satt upp här värms också upp med fjärrvärme från oss, förklarar Per-Eric Nord.

I solskenet sitter kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S), Greger Nilsson, ordförande i styrelsen för Linde Energi samt Jari Mehtäläinen (SD). Foto: Jennie Einarsson

Jari Mehtäläinen (SD) från Storå vilade benen en liten stund tillsammans med Bengt Storbacka och Greger Nilsson.

– Det ser fräschare ut, och det är viktigt eftersom det är en genomfartsled där det stannar mycket turister. Det är bra reklam för Lindesberg som helhet. Jag tycker att det är ett litet steg mot att tänka på de norra kommundelarna, konstaterade Jari.

Publicerad 24 augusti 2022 klockan 18:03

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-06

2026-02-03

2026-02-03

2026-01-29

2026-01-27

2026-01-21

2026-01-21

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-22

2026-06-02 14:45