Anders Ceder, ordförande för Samhällsbyggnad Bergslagen, Nina Höijer (S), regionråd i Region Örebro Län, Bengt Storbacka (S), kommunstyrelsens ordförande samt Jonas Kleber (C), vice ordförande i kommunstyrelsen deltog vid bandklippningen. Foto: Jennie Einarsson
Anders Ceder, ordförande i Samhällsbyggnad Bergslagen var nöjd med att man fått ordning på parkeringen och dessutom lyckats skapa fler parkeringsplatser. Foto: Jennie Einarsson
Fredrik Jansson, chef för affärsområde Värme på Linde Energi och Kjell Karlkvist fjärrvärmetekniker på Linde Energi satt bra i den uppvärmda parkbänken.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
På torget finns den första informationsskylten för Kulturvägen Stripa till Stjärnfors. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Även parkeringen i anslutning till torget har fått ett lyft. Foto: Jennie Einarsson
Nu står det klart – Guldsmedshyttans nya torg och resecentrum
Anders Ceder, ordförande för Samhällsbyggnad Bergslagen, Nina Höijer (S), regionråd i Region Örebro Län, Bengt Storbacka (S), kommunstyrelsens ordförande samt Jonas Kleber (C), vice ordförande i kommunstyrelsen deltog vid bandklippningen. Foto: Jennie Einarsson
Anders Ceder, ordförande i Samhällsbyggnad Bergslagen var nöjd med att man fått ordning på parkeringen och dessutom lyckats skapa fler parkeringsplatser. Foto: Jennie Einarsson
Fredrik Jansson, chef för affärsområde Värme på Linde Energi och Kjell Karlkvist fjärrvärmetekniker på Linde Energi satt bra i den uppvärmda parkbänken.
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
På torget finns den första informationsskylten för Kulturvägen Stripa till Stjärnfors. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Även parkeringen i anslutning till torget har fått ett lyft. Foto: Jennie Einarsson
Nu står det klart – Guldsmedshyttans nya torg och resecentrum
Under onsdagsförmiddagen invigdes det nya torget och resecentrumet i Guldsmedshyttan under strålande solsken. Representanter från kommunstyrelsen, samarbetspartners och en hel del besökare fanns på plats för att delta i festligheterna.
Projektet med ombyggnationen av torg och resecentrum är en satsning från Lindesbergs kommun i samarbete med Region Örebro län för att dels öka säkerheten kring kollektivtrafiken och även öka Guldsmedshyttans attraktivitet som bostadsort. Torget är tänkt att vara en trevlig mötesplats för boende i bygden och även kunna ge plats för torghandel.
Bengt Storbacka höll invigningstal. Foto: Jennie Einarsson
Invigningen inleddes med ett tal av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka (S), där han berättade om projektet och dess betydelse för Guldsmedshyttan:
”Lindesbergs kommun är en fantastisk kommun med flera orter och på det här sättet kan vi lyfta Guldsmedshyttan, det här ökar attraktiviteten som ort. Vi har en fantastisk industri här, Baettr som gör naven i vindkraftsverk, vi har Ingo bensinstation, pizzeria och Ica som har funnits här i många år. På plats idag finns Linde Energi, som har gjort en fantastisk soffa, här kan man sitta om man blir kall om rumpan. Här finns också SBB, projektledare och gamla goa Karlskogingar som har lagt marksten, så det finns mycket folk här idag som har varit inblandade i det här. Det är väldigt roligt att få inviga det här tillsammans. Det är även Ukrainas frihetsdag idag, därför har vi hissat Ukrainas flagga utanför kommunhuset och Lindesberg Arena. Jag tycker vi hurrar för väntplatsen i Guldsmedshyttan och för ett fritt Ukraina. Ett fyrfaldigt leve för det.”
Anders och Anki Larsson från Guldsmedshyttan samt Agneta Norberg och Jorma Keski-Saari från Storå gillade den nya säkrare busshållsplatsen och det fina torget. Däremot tyckte man att parkeringen blivit något trång. Foto: Jennie Einarsson
Efter den sedvanliga bandklippningen bjöds det på korv, glass och mingel på torget. Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan som är regelbundna kunder hos ICA-butiken vid torget var väldigt positiva till förändringen.
– Det är stor skillnad mot hur det såg ut tidigare, det ser trevligt ut och vi hoppas att det får vara så här fint i fortsättningen också. Det här blir bra tror vi!
Sten och Lena Eriksson från Fanthyttan provsitter de nya bänkarna vid torget. foto: Jennie Einarsson
Även kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka var väldigt nöjd med resultatet.
– Vi har haft väldigt bra dialoger med handlarna och företagen här kring torget, det har varit mycket delaktighet. Det här blir verkligen ett lyft för orten. Sedan är det så otroligt viktigt också att få till det här med kollektivtrafiken, vi har ett projekt som vi arbetar med nu så vi kan utöka den, förklarar Storbacka.
Det nya resecentrumet vid torget gör det säkrare för resenärer att åka med kollektivtrafiken. foto: Jennie Einarsson
Flera representanter från ledningsgruppen vid Linde Energi fanns på plats, däribland verkställande direktör Jens Isemo.
– Vi har lagt markvärme här under gången som leder från parkeringen nästan hela vägen upp till ICA-butiken. Marken är alltså uppvärmd av spillvärme som kommer från fjärrvärmenätet, så här kommer det vara isfritt året runt. Sedan har vi tillsammans med Baettr satt upp den här uppvärmda bänken, den har vi gemensamt bekostat.
Det blev jättefint, det är ordning och reda här. Eftersom vi jobbar mycket med Baettr då vi levererar fjärrvärme till fastigheter här ute så känns det känns jättekul att få göra det här projektet gemensamt, berättar Jens Isemo.
Fredrik Klingvall och Jens Isemo från Linde Energi. foto: Jennie Einarsson
Mia Glaad, personalchef på Baettr och Per-Eric Nord, projektchef på Baettr fanns på plats för att bland annat visa upp hur delarna till vindkraftverken som de tillverkar ser ut med hjälp av miniatyrer.
Per-Eric Nord och Mia Glaad visade upp miniatyrer av de delar som de tillverkar vid Baettr. foto: Jennie Einarsson
– Vi samarbetar med Linde Energi och levererar vår spillvärme från våra ugnar. Dels för fjärrvärme till samhället här i Guldsmedhyttan, ner till Storåskolan samt Grönbodahemmet och även till vår egen uppvärmning. Värmebänken som Linde Energi har satt upp här värms också upp med fjärrvärme från oss, förklarar Per-Eric Nord.
I solskenet sitter kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S), Greger Nilsson, ordförande i styrelsen för Linde Energi samt Jari Mehtäläinen (SD). Foto: Jennie Einarsson
Jari Mehtäläinen (SD) från Storå vilade benen en liten stund tillsammans med Bengt Storbacka och Greger Nilsson.
– Det ser fräschare ut, och det är viktigt eftersom det är en genomfartsled där det stannar mycket turister. Det är bra reklam för Lindesberg som helhet. Jag tycker att det är ett litet steg mot att tänka på de norra kommundelarna, konstaterade Jari.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...