När Sverige mötte Tyskland i lördags gick invånarna man ur huse för att tillsammans heja fram Sverige i VM-turneringen. I Oscarsparkens ”fanzone” gick de 280 sittplatserna åt som smör, där matchen visades på storbildskärm arrangerat av Café Oscar. Nu meddelar kaféägaren att man fått hjälp att utöka med ytterligare ett 70-tal sittplatser inför onsdagens ödesmatch mot Mexiko.
– Vi har Lindesbergs Golfklubb att tacka för det, säger Adam Dagdelen, Lindesbergs Stadshotell och Café Oscar.
Inför Tysklandsmötet hade Café Oscar ordnat fram 280 sittplatser i deras fanzone – till vardags känd som Oscarsparken. Antalet platser visade sig dock vara alldeles för få för att möta den publikanströmning man upplevde inför avspark kl 20.00.
– Det var helt fantastiskt, att så många gick ut i lördags för att tillsammans följa matchen hos oss. Jätteroligt! Det var bara lite trist att vi inte hade möjlighet att ordna fler sittplatser, så de som inte ville stå upp eller slå sig ner i gräset, gick ju vidare till nästa ställe som visade matchen, berättar Adam Dagdelen, chef för Lindesbergs Stadshotell och Café Oscar.
Inför eftermiddagens heta potatis, då Sverige möter Mexiko, har man fått hjälp att boosta upp antalet sittplatser från tidigare 280 till 350.
– Vi har Lindesbergs Golfklubb att tacka för det, som erbjöd sig att låna ut bänkar och bord inför den här matchen. Det är vi väldigt tacksamma för, så nu hoppas vi bara på att invånarna kommer och hjälper till att heja Sverige vidare, för det här är en ödesmatch som vi bara måste vinna, säger Adam, som själv tror att Sverige grejar tre poäng:
– Jag tror att matchen slutar 2-1 till Sverige, avslutar han
Matchstart: Mexiko-Sverige kl. 16.00
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.