Någon gång under hösten etablerar sig drivmedelsbolaget Preem i Lindesberg. Detta är möjligt genom det samarbete Preem idag har med Nora Lindefrakt.
– Vi har haft Preem som leverantör av bränsle under många år. Nu har vi tillsammans beslutat att bygga upp en station för diesel. Och samtidigt öppna den för allmänheten, säger NLF:s VD Carl Johan Salomonsson.
Den nya stationen kommer enbart ha diesel i sitt sortiment, alltså ingen E85 eller bensin. Den diesel som blir i pumparna är ett mer miljövänligt alternativ som Preem kallar Evolution Diesel. Den miljövänliga biodieseln är en blandning av 70 procent vanlig diesel, 22 procent tallolja och 8 procent RME (rapsolja). Det ger ett kraftigt reducerat koldioxidutsläpp.
Nu väntar NLF och Preem på analyssvaren på de markprover som är tagna. När provsvaren kommer tar det upp emot tre månader innan den första bilen kan tanka diesel. Under den tiden kommer samtliga pumpar att bytas ut mot nya och moderna. Området kommer att snyggas upp och eventuellt kommer också tankarna där dieseln förvaras att bytas.
-De nya pumparna kommer att placeras exakt där de gamla står. Och vår förhoppning är att allt blir klart till tidig höst, säger Salomonsson.
Det nya bränslet är avgörande för NLF:s satsning på en ny publik anläggning. En ny modern anläggning tillsammans med att den också erbjuds till privatpersoner gör att NLF kommer åt den mer miljövänliga dieseln från Preem. Det gynnar också den egna verksamheten.
– Att kunna tillfredsställa våra medlemmars efterfrågan på ett miljövänligare alternativ är viktigt för oss. Vi vill bli mer miljöinriktade och så länge lastbilar drivs med diesel vill vi ha ett drivmedel som är bäst även ur ett miljöperspektiv, säger Carl Johans Salomonsson.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.