Någon gång under hösten etablerar sig drivmedelsbolaget Preem i Lindesberg. Detta är möjligt genom det samarbete Preem idag har med Nora Lindefrakt.
– Vi har haft Preem som leverantör av bränsle under många år. Nu har vi tillsammans beslutat att bygga upp en station för diesel. Och samtidigt öppna den för allmänheten, säger NLF:s VD Carl Johan Salomonsson.
Den nya stationen kommer enbart ha diesel i sitt sortiment, alltså ingen E85 eller bensin. Den diesel som blir i pumparna är ett mer miljövänligt alternativ som Preem kallar Evolution Diesel. Den miljövänliga biodieseln är en blandning av 70 procent vanlig diesel, 22 procent tallolja och 8 procent RME (rapsolja). Det ger ett kraftigt reducerat koldioxidutsläpp.
Nu väntar NLF och Preem på analyssvaren på de markprover som är tagna. När provsvaren kommer tar det upp emot tre månader innan den första bilen kan tanka diesel. Under den tiden kommer samtliga pumpar att bytas ut mot nya och moderna. Området kommer att snyggas upp och eventuellt kommer också tankarna där dieseln förvaras att bytas.
-De nya pumparna kommer att placeras exakt där de gamla står. Och vår förhoppning är att allt blir klart till tidig höst, säger Salomonsson.
Det nya bränslet är avgörande för NLF:s satsning på en ny publik anläggning. En ny modern anläggning tillsammans med att den också erbjuds till privatpersoner gör att NLF kommer åt den mer miljövänliga dieseln från Preem. Det gynnar också den egna verksamheten.
– Att kunna tillfredsställa våra medlemmars efterfrågan på ett miljövänligare alternativ är viktigt för oss. Vi vill bli mer miljöinriktade och så länge lastbilar drivs med diesel vill vi ha ett drivmedel som är bäst även ur ett miljöperspektiv, säger Carl Johans Salomonsson.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.