Det blev ingen lyckad dag för Lindesbergs-lagen. Även Linde Volley kammade noll, då laget föll för den andra matchen i rad. Förlusten innebär att drömmen om att nå fjärdeplatsen mer eller mindre är förlorad.
Det var ett besviket Lindesberg Volley som vände hem från Katrineholm med en förlust. I Duveholmshallen föll laget i fyra set. Trots det började matchen ganska bra, då Linde tog hem det första setet med övertygande siffror.
– Men du kontrollerar aldrig motståndet. De spelar rätt bra, vi spelar mindre bra idag. Vi spelar en dålig defence, försvarsspelet funkar inte och då blir det jobbigt, menar Johan Isacsson.
För efter det vunna setet tappade Linde greppet om matchen. Istället var det Katrineholm som växlade upp och tog över händelserna. I ett tight andra set vann hemmalaget med 25-23, något man följde upp med att vinna det tredje setet efter ännu större dramatik.
Linde pressade länge och väl, men föll med 26-24. När sedan det fjärde setet kom var laget tömt på energi och orkade inte mobilisera om.
– Jag tycker att vi kontrollerar spelet hyffsat. Sen när vi inte får hem bollarna blir det lite halvpanik. I sista setet är det ingen bensin kvar, så då blir det så här, förklarar Isacsson som ändå ser positivt på att förlusten kom nu.
– Det är lika bra att det händer nu, vi hade ändå haft svårt att få fjärdeplatsen. Men nu får det vara slut med det här. Det är bara två matcher kvar nu och sen ska vi vara klara när slutspelet börjar.
Samtidigt som Linde förlorade vann Engelholm på sitt håll. Därmed skiljer det nu hela sex poäng upp till fjärdeplatsen, det som varit Lindes mål under större delen av säsongen. Isacsson erkänner att slaget är förlorat, men blickar framåt mot nästa stora utmaning.
– Ja, nu är det hemmamatch mot Svedala. Där ska vi upp en nivå och det ska vi klara av. Det är nya tag som gäller imorgon.
Matchfakta Katrineholm-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (15-25, 25-23, 26-24, 25-16)
Övriga resultat från Elitserien:
Engelholm-Sollentuna 3-1
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 16 48-9 46
2 Svedala 16 47-11 44
3 Engelholm 16 35-20 31
4 Gislaved 16 35-24 30
5 Lindesberg Volley 16 32-30 24
6 Katrineholm 16 28-31 23
7 Sollentuna 16 24-40 15
8 Örebro Volley 16 21-39 15
9 RIG Falköping 16 14-45 7
10 KFUM Göteborg 16 10-45 5
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.