För andra gången på bara två dagar stod Lindesberg Volley som segrare. Efter 3-2 mot RIG Falköping sänktes även Linköping med samma siffror – och nu tar Linde julvila som tabellfyra.
Lindesberg Volley kan fira in både jul och nyår med en färsk segerrad i bagaget. Det står klart sedan laget på söndagen vunnit över Linköping, en vinst som satt mycket hårt inne. Årets sista match, som spelades hemma i Arenan, var redan på förhand en utmaning för Lindesberg.
Bergslagstjejerna hade tidigare under veckan redan hunnit med att förlora mot Örebro (2-3 onsdag) och vinna över RIG (3-2 lördag), innan det nu var dags för nästa test. Lagets tredje match på bara fem dagar började även tufft för Linde, som i ett tight första set föll. Därifrån studsade man snabbt tillbaka med 25-20, innan det blev en ny smäll i efterföljande tredje set.
Det placerade Linde under tryck, men laget hanterade det väl. En bit in i det jämna fjärde setet trampade hemmaspelarna ifrån till klara 25-15 och det gav ett avgörande femte set. Även där vägde Lindesberg tyngst och med 15-10 säkrades segern till 3-2 i set.
Den mycket tuffa matchveckan avslutades därmed genom två raka vinster och med totalt fem poäng inspelade av nio möjliga. Noterbart är att samtliga de tre matcherna gick till fem set. Att spelarna i Linde Volley är slitna efter de tuffa fighterna är ingen vågad gissning, men nu väntar en längre vila. Nästa gång Bergslagsgänget spelar är efter nyår och till dess tar Lindesberg julvila på fjärdeplats i Elitserietabellen.
Matchfakta Lindesberg Volley-Linköping:
Resultat: 3-2 (22-25, 25-20, 18-25, 25-15, 15-10)
Publik: 112
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.