LIF Lindesberg fortsätter att slussa in sina juniorer i A-truppen – nästa spelare att skriva på är Axel Rämhed. Den vänsterhänta gymnasieprodukten är mångsidig och kan användas både på kanten och nio meter.
Under tisdagen blev ytterligare en junior presenterad som en del i LIF Lindesbergs A-trupp. Näste ungtupp att skriva på kontrakt är Axel Rämhed, vänsterskytt som är användbar både på kant och nio meter.
Under slutdelen av den gångna säsongen fick 18-åringen känna på hetluften i Allsvenskan. Axel Rämhed fanns med i flera av LIF:s matchtrupper och noterades för en hel del speltid. Den speltiden lär utökas kommande höst.
– Axel har gått vägen genom handbollsgymnasiet på Lindeskolan. Han har tagit kliv för kliv tack vare hård träning och ödmjukhet, förklarar sportchefen Ricky Nordahl för LIF:s hemsida.
Kommunens satsning på Idrottscollege och Arenan viktig
För närvarande tillhör Axdel Rämhed LIF:s framgångsrika juniorlag och han kommer att spela USM-final i Malmö om ett par veckor. Därefter väntar A-lagsspel med LIF, som därmed har åtta spelare kontrakterade.
18-åringen kommer ursprungligen från Ludvika, men flyttade till Bergslagen för gymnasieutbildning. LIF Lindesberg lyfter fram talangen som ett nytt kvitto på kommunens viktiga satsning på Idrottscollege och Arenan.
– Axel passar mycket bra in i vår filosofi där lagspelare och hårt jobb premieras, kommenterar Nordahl.
Klara LIF-spelare för nästa säsong:
Axel Rämhed NY
Bashkim Gashi
Fatlum Ahmeti
Fredrik Karlsson NY
Jacob Nelson
Niklas Jansson
Oskar Erixon
Sébastien Ehnevid
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.