Lindesbergs Bio har nyligen köpt in och installerat en ny tillgänglighetslösning som ska underlätta biobesöken för personer med till exempel syn- eller lässvårigheter. På lördag den 27 november kommer man därför att hålla en öppen visning av Disneys nya film Encanto, med engelskt tal och svensk text, där besökare som testar den nya appen Subreader får gratis popcorn och dryck.
Annons
Mobilappen Subreader översätter filmens undertext till talsyntes, och genom att ladda ner den till sin mobil får man texten uppläst för sig via sina egna hörlurar medan man tittar på filmen. Appen är helt kostnadsfri och fungerar på alla typer av mobiltelefoner.
– Det känns jätteroligt att kunna göra bion mer tillgänglig, det är ju faktiskt ganska många utländska filmer som visas, berättar verksamhetschef Sharon Almström.
Den nya satsningen har möjliggjorts med hjälp av stöd från Kungaparets bröllopsfond, vars syfte är att främja fysiska, kulturella och konstnärliga aktiviteter för barn och ungdomar med olika funktionsnedsättningar.
– Många ungdomar med exempelvis dyslexi kanske inte följer med sina kompisar på film eftersom det är svårt att hänga med, men den här appen blir det så smidigt och diskret att bara stoppa in en hörlur i örat under filmen, säger Sharon.
För att uppmärksamma den nya tillgänglighetslösningen kommer man på lördag den 27 november hålla en öppen visning av Disneys nya storfilm, Encanto, där besökare som installerar och provar appen under filmen bjuds på popcorn och dryck. Subreader kommer sedan finnas tillgänglig på samtliga visningar med undertext, det enda man behöver göra är att ladda ned appen, ha med sig sin mobil och sina hörlurar.
– Film är ju ett fönster ut mot världen, och det känns jätteroligt att kunna göra den upplevelsen tillgänglig för fler människor, avslutar Sharon.
Visningen av Encanto startar klockan 14.00 på lördag den 27 november. Biljettpriset är satt till 90 kronor, och biljetter går att förboka via bions hemsida.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.