47 meter lång och 28 år på nacken. Nu ersätts den ursprungliga vattenrutschbanan med en ny, som garanterar högre säkerhet för de badgäster som söker äventyret i badhuset Energikällan.
– Det här innebär att äventyrsbadet är stängt fram till veckan efter midsommarhelgen, berättar badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Motionsbassängen öppethållande påverkas inte av arbetet.
Mycket vatten har runnit under broarna sedan 1989, då badhuset i Lindesberg invigdes. Under åren har flera större renoveringar, ombyggnationer och nysatsningar gjorts av anläggningen, men trots detta finns fortfarande en kvarleva från premiären: den 47 meter långa vattenrutschbanan i äventyrsbassängen.
– Det enda som har gjorts med den under åren, är att trappan har bytts ut, så det är ju jättebra att den ersätts med en helt ny nu. Det är ju helt andra säkerhetsföreskrifter idag än när vattenrutschbanan öppnades för snart 30 år sedan, så det här innebär att anläggningen blir säkrare också, berättar Åsa Jönsson-Carlsson.
Själva banans formgivning är identisk med den ursprungliga. Den enda skillnaden är det som väntar i slutet av den blöta resan.
– Man kommer inte löpa risk att göra sig illa, för nu kommer man att bromsas upp i slutet av banan och flyger inte rakt ut i vattnet som tidigare. Det är alltså ingen risk att slå tänderna i kaklet längre, påpekar Åsa.
Arbetet i äventyrsbadet har påbörjats och därmed hålls den avdelningen stängd. Enligt beräkningarna skall allt vara färdigt till midsommarhelgen.
– Så vi öppnar äventyrsbadet igen direkt efter midsommarhelgen, säger Åsa Jönsson-Carlsson.
Badhuset hänvisar till hemsidan där man under arbetets gång kommer gå ut med information om det senaste i projektet.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.