Kom in i bankvärlden som ett experiment och har via fyra olika banker, två VD-poster och eget bolag nu hamnat som rörelsechef i Bergslagens Sparbank. Ola Drehmer är en meriterad föreningsmänniska som älskar att sporta och nu ska han bolla affärer med kontorschefer och stora kunder i Lindesberg.- Jag har precis inlett en upptäckarresa genom flytten till Lindesberg, säger Ola Drehmer. Ser fram emot att ljuset återvänder och då får både joggingspåret och golfbanan garanterat besök.
Ola Drehmer är Bergslagens Sparbanks nya kredit- och rörelsechef sedan november 2013. En nyinrättad befattning där innehavaren, med osedvanliga meriter, har bland annat till uppgift att vara en tillgång för bankens kontorschefer när det gäller att bolla idéer och dryfta affärsfrågor.
Bakgrunden är mångfacetterad och brokig. Ola Drehmer, uppvuxen i Oskarhamn, inledde sin yrkeskarriär som revisor i Malmö efter studierna. Snart nog drog hemtrakterna och han arbetade i sex år som revisor i Oskarshamn. 1997 fick han, helt utan arbetserfarenhet av bank, uppdraget som kontorschef för Nordea i samma stad.
– Chefen brukade presentera mig som experimentet, berättar Ola Drehmer. Jag hade ju aldrig jobbat på bank men uppgifterna var oerhört givande och jag lärde mig snabbt.
Fem år senare rekryterades Ola Drehmer som VD för Häradssparbanken i Mönsterås. En befattning som varade i sex år. Efter en avstickare till Västerås fick så Ola Drehmer jobbet som VD för Skurups sparbank. Ett jobb som blev till en stor utmaning och vattendelare i livet.
– Det här var en bank som saknade struktur, styrdokument och vettiga processer. Min uppgift blev att försöka rätta till regelverken men till slut gick det inte längre.
Efter tre år bad styrelsen Ola Drehmer att lämna banken och ett nytt liv började. Han startade ett eget bolag och jobbade bland annat med fastigheter men längtan efter att arbeta på bank blev större än han trodde.
– Det var mycket lätt att tacka ja till jobbet som rörelsechef på Bergslagens Sparbank. Jag trivs mycket bra och på denna bank är det ordning och reda.
Ola Drehmer pendlar till sin familj, som bor i Malmö, på veckohelgerna och hinner också där underhålla sitt föreningsengagemang. Han har länge deltagit i Odd Fellows och har också startat ett whiskysällskap. Därutöver är det löpning, golf och tennis som gäller.
-Jag har ännu inte hunnit besöka golfbanan i Linde, säger Ola Drehmer. Men så fort våren kommer ska jag upptäcka vad Lindesberg kan erbjuda för mig. Det är mycket spännande.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.