Kom in i bankvärlden som ett experiment och har via fyra olika banker, två VD-poster och eget bolag nu hamnat som rörelsechef i Bergslagens Sparbank. Ola Drehmer är en meriterad föreningsmänniska som älskar att sporta och nu ska han bolla affärer med kontorschefer och stora kunder i Lindesberg.- Jag har precis inlett en upptäckarresa genom flytten till Lindesberg, säger Ola Drehmer. Ser fram emot att ljuset återvänder och då får både joggingspåret och golfbanan garanterat besök.
Ola Drehmer är Bergslagens Sparbanks nya kredit- och rörelsechef sedan november 2013. En nyinrättad befattning där innehavaren, med osedvanliga meriter, har bland annat till uppgift att vara en tillgång för bankens kontorschefer när det gäller att bolla idéer och dryfta affärsfrågor.
Bakgrunden är mångfacetterad och brokig. Ola Drehmer, uppvuxen i Oskarhamn, inledde sin yrkeskarriär som revisor i Malmö efter studierna. Snart nog drog hemtrakterna och han arbetade i sex år som revisor i Oskarshamn. 1997 fick han, helt utan arbetserfarenhet av bank, uppdraget som kontorschef för Nordea i samma stad.
– Chefen brukade presentera mig som experimentet, berättar Ola Drehmer. Jag hade ju aldrig jobbat på bank men uppgifterna var oerhört givande och jag lärde mig snabbt.
Fem år senare rekryterades Ola Drehmer som VD för Häradssparbanken i Mönsterås. En befattning som varade i sex år. Efter en avstickare till Västerås fick så Ola Drehmer jobbet som VD för Skurups sparbank. Ett jobb som blev till en stor utmaning och vattendelare i livet.
– Det här var en bank som saknade struktur, styrdokument och vettiga processer. Min uppgift blev att försöka rätta till regelverken men till slut gick det inte längre.
Efter tre år bad styrelsen Ola Drehmer att lämna banken och ett nytt liv började. Han startade ett eget bolag och jobbade bland annat med fastigheter men längtan efter att arbeta på bank blev större än han trodde.
– Det var mycket lätt att tacka ja till jobbet som rörelsechef på Bergslagens Sparbank. Jag trivs mycket bra och på denna bank är det ordning och reda.
Ola Drehmer pendlar till sin familj, som bor i Malmö, på veckohelgerna och hinner också där underhålla sitt föreningsengagemang. Han har länge deltagit i Odd Fellows och har också startat ett whiskysällskap. Därutöver är det löpning, golf och tennis som gäller.
-Jag har ännu inte hunnit besöka golfbanan i Linde, säger Ola Drehmer. Men så fort våren kommer ska jag upptäcka vad Lindesberg kan erbjuda för mig. Det är mycket spännande.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.