Elvis Karaosmanovic ser fram emot årets säsong. Foto: Camilla Lagerman
Ny säsong och nya planer för Lindesbergs Handelsträdgård
Lindesbergs Handelsträdgård har öppnat för säsongen, och planerna är många inför den kommande våren och sommaren. Bland annat ska flera nya växthus uppföras, och ett helt nytt café ska ta form, något som enligt Elvis Karaosmanovic kommer att bli något extra.
– Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt, säger han med ett brett leende.
Klockan 09.00 på torsdagsmorgonen öppnade Lindesbergs Handelsträdgård för säsongen, men redan 45 minuter innan utsatt tid började de första förväntansfulla kunderna att köa.
– Vi brukar alltid öppna den 8 mars, på internationella kvinnodagen, något som är viktigt för oss. Men eftersom vädret var så fint, och många kunder har undrat när vi ska öppna, så gjorde vi det lite tidigare i år, berättar Elvis glatt.
Det nya växthuset, som ska husera sommarblommor och amplar, tar form. Foto: Camilla Lagerman
Årets säsong kommer innebära en hel del arbete för familjen Karaosmanovic som nu gör verklighet av sina planer på att utöka verksamheten, och under våren kommer ett helt nytt växthus att resas och dessutom öppnar man ett eget kafé.
– Det har varit efterfrågat bland kunderna, många vill kunna sätta sig ner och ta en fika när de har handlat färdigt. Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt. Det ska vara ett trädgårdsfik, fast som i en djungel, med en känsla av att gränsen mellan ute och inne suddas ut, säger Elvis med ett brett leende.
En ny och större parkering ska anläggas. Foto: Camilla Lagerman
Planerna och visionerna är många, och arbetet med det nya växthuset är i full gång. Redan den första maj beräknar man att den nya delen ska stå klar för invigning.
– Det nya växthuset kommer vara till för sommarblommor och amplar, det är även något vi kommer satsa på att driva upp själva. Sedan kommer det bli ytterligare ett växthus bakom, där vi kommer att odla egna grönsaker, och tanken är att man ska kunna komma och plocka sina egna, ekologiska, grönsaker. Men det dröjer nog till nästa år.
Dessutom planerar man en helt ny avdelning för buskar och perenner, men också något som de har varit i stort behov av, nämligen en större parkering.
– Förra året hade vi kunder som kom från Dalarna, Stockholm och till och med från Skåne. Det stod bilar parkerade längs hela vägen, så det behövs verkligen. Men det här får bli den sista utbyggnaden på ett tag, skrattar Elvis.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...