FOTO: Hannes Feldin

Ny seger – Lindlöven över strecket

Lindlöven tog ikväll sin tredje raka segern via 3-0 hemma mot Skedvi/Säter. Man spelade ut bottenlaget totalt från start till slut, men det första målet lät vänta på sig. Efter en regelrätt belägring kunde till slut Alexander Kovalonok smälla in två mål och Patrik Säfström ett. Då Surahammar förlorade sin match Tierp innebar det att Lindlöven tog sig över kvalstrecket.

Fredagens möte i Lindehov blev en spelmässig slakt från Lindlövens sida. Det stod tidigt klart att Skedvi/Säter inte hade något större intresse i att anfalla. Men Lindlöven hade svårt att skapa några större lägen i en tät och taktisk första period. Istället fick Philip Ödmark sträcka ut sig på ett friläge, men mycket mer än så fick han inte att göra under kvällen.

– Det var det där i första perioden. Men det var bra för då kom man in i det, med något friläge och något halvläge. Sen var det inte något mer på hela matchen i princip, summerade målvakten efter matchen.

För i den andra perioden blev Lindlövens spelövertag smått utomjordiskt. Säter hade knappt ett anfall och Lindlöven radade upp avslut på avslut. Men man kom inte närmare än att Patrik Säfström petade en retur precis utanför målramen.

Till slut kom dock det ack så förlösande målet. I spel fem mot fyra ställde man snabbt om och en fri Alexander Kovalonok smällde in 1-0 med sexton sekunder kvar av perioden. Tidigt i den tredje perioden tryckte Patrik Säfström in 2-0, vilket han firade med säsongens kanske vildaste måljubel.

Lindlöven hade sedan chansen att helt stänga matchen flera gånger om. Men Adam Björklund, Joakim Olsson Fromell och Säfström prickade alla målramen. Slutligen kom det tredje målet, när Kovalonok åkte sig igenom i slutminuten och skickade 3-0 i öppen målbur.

– Skönt med tre poäng. Det är svårt att spela ishockey när de inte är så intresserade av att spela ishockey. Det är tufft sen när vi inte får hål. Vi känns slitna idag det ska sägas, men jag tycker att vi jobbar bra, konstaterade Tomas Östlund.

Den assisterande tränaren var mycket nöjd med segern och det alltjämt stabila försvarsspelet. Laget har nu släppt in tre mål på de tre senaste matcherna och av alla lyckliga spelare efter matchen var målvakten Ödmark kanske den gladaste. Den hållna nollan var hans allra första i Lindlöven, något som han dessutom kombinerade med en assist.

– Det var bra, stabilt som fan över hela banan. Vi har tålamod och vi gör inget onödigt, vi ligger rätt. Det var en säker seger idag tycker jag, menade målvakten.

Segern var Lindlövens tredje raka och den tog laget över kvalstrecket. Då Surahammar förlorade sin match står nu lagen på samma poäng, men där Lindlöven har en bonus i sin fina målskillnad. När Ödmark blev upplyst om den nya tabellplaceringen var han självklart positiv.

– Det är ju givetvis bra. Men vi tar ju en match i taget liksom, kan inte göra annat. Vi ska vinna varje match. Det är roliga matcher och vi har allt att vinna.

– Nu är vi över strecket, ganska markant med målskillnad. Det är ju naturligtvis en fantastiskt viktig match uppe i Falun på söndag. Så att det är bara att ladda om batterierna tills dess och göra en riktigt bra insats, sa Östlund och blickade framåt.

För redan på söndag är det dags för en ny ödesmatch. Tills dess tar dock laget välbehövlig vila från hockeyn. Med sju dagar i rad av match och träning i rad beslutade man att morgondagens träning blir frivillig.

Matchfakta Lindlöven-Skedvi/Säter:
Resultat: 3-0 (0-0, 1-0, 2-0)
Publik: 208
Skott: 56-17
Mål Lindlöven: 1-0 Kovalonok (Lalander, Ödmark), 2-0 Säfström (D Olsson Fromell), 3-0 Kovalonok (Berg, J Olsson Fromell)

Övriga resultat från division 1 C:
Hedemora-Falu IF 1-6
Tierp-Surahammar 4-3

Tabellen:
1 Tierp                  10     35-27     29
2 Falu IF               11     46-29     28
3 Lindlöven           11     52-27     25
4 Surahammar      11     36-26     25
5 Hedemora          10     23-48     7
6 Skedvi/Säter      11     23-58     3

Publicerad 31 januari 2014 klockan 21:10

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

Lindlöven vinner direkt i säsongspremiären. Trots ett inledande 3-0 efter matchens första åtta minuter så blev det lite av en rysare när Falu IF kom ikapp med 4-3. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.

1 oktober 2025 klockan 22:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Åke Lindblom var först med att segra i Fornaboda Grand Prix redan 2006 med Ryan Trot. Nästan 20 år senare så tar stallet sin tredje seger i tvååringsloppet. Foto: Fornaboda Travbana

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.

22 augusti 2025 klockan 17:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just...
29 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-11-16 17:08