Helgen på västkusten började tungt för LIF Lindesberg, även om laget hängde med bra i en halvlek. Sedan tappade brandgult rejält och föll med 21-37 (12-16) mot Hallby i den första av tre cupmatcher.
LIF Lindesberg har tagit sig västerut för cupspel och på fredagseftermiddagen inledde laget med att möta Allsvenska kollegan Hallby. Matchen var länge trevande och lagen låg relativt jämsides under den första halvleken, som slutade 16-12 till Jönköpingslaget. Men efter vilan rasade det mesta ihop för LIF, som endast mäktade med nio mål i andra. Samtidigt rann bollarna in i en strid ström bakåt och när eftermiddagen var över hade brandgult förlorat med 21-37.
– Matchen var jämn i en halvlek, vi spelade bra där. Men vi klarade inte riktigt av att hålla uppe anfallsspelet i andra halvlek. De fick väldigt många kontringsmål på oss, summerar LIF-tränaren Tobias Pettersson.
– Vi tog för snabba avslut utan att ha tålamod i anfallen. Det ledde till många väldigt enkla kontringsmål från deras håll.
Har Aranäs och Önnered kvar: ”Vill ta ytterligare steg imorgon”
Förlusten var LIF Lindesbergs tredje på lika många spelade träningsmatcher. Laget söker efter sitt nya spelsätt och har även många ungtuppar som klivit in i A-truppen. Insatsen mot Hallby slutade alltså med ett resultatmässigt massiv nederlag, men det fanns ändå vissa positiva bitar att bära med sig framöver.
– Det uppställda försvarsspelet i första halvlek. Det var jättebra, verkligen något att ta med sig, analyserar Pettersson som har matcher mot Aranäs och Önnered kvar den här cuphelgen.
– Förra helgen var katastrofal, vi tog både ett och två steg framåt idag. Vi vill ta ytterligare steg imorgon, även om det är svårt med mindre än 24 timmars vila. Men vi ska titta på den här matchen och se vad vi kan göra bättre så klart.
Matchfakta Hallby-LIF Lindesberg:
Resultat: 37-21 (16-12)
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 6, Freddy Lindblad 4, Jacob Nelson 3, Oskar Erixon 3, Jesper Nilsson 3, Fredrik Karlsson 2, Jesper Jakobsson
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.