Redan när du öppnar dörren så välkomnas du av inbjudande dofter. För en vecka sedan – midsommarsöndagen – öppnade Prasong Thaimassage på Kungsgatan mitt i centrala Lindesberg. – Du kan beställa tid vilken dag som helst i veckan, men du kan också komma med kort varsel och du är välkommen, om jag har tid, säger Pon.
Det är hon som – med legitimation från Bangkok – ger en halvtimmes uppmjukning, när du sitter i den särskilda stolen, eller en timmes djupmassage med lugnande musik till.
– Det som luktar är den olja som jag använder och som måste användas för det mesta för att mjuka upp kalla och stela muskler och leder, säger hon. Jag börjar alltid mjukt, men när en kund gått här flera gånger, så blir det litet hårdare. Det gäller att lösa upp knutar. Men det är alltid kunden som bestämmer hur det ska vara. Det finns dock tillfällen, när thaimassage inte är lämpligt. Det kan handla om blodtrycket, hjärtfel eller att man nyligen gått igenom en operation. En skylt på väggen kommer att upplysa om det.
Olja behövs nog den här höstlika sommar(?)dagen. Pon har tagit över den lilla butiken som S:t Marys hade. I det bakre litet mer avskilda rummet får de kvinnliga kunderna sin taktila behandling, medan männen får samsas med butiken vid entrén, när de behandlas,

Ibland behöver Pon ta i litet mer – en rejäl massage handlar inte bara om nacke och axlar – här får de nedre lederna behandling. Foto: Hans Andersson
Hon heter egentligen Yaowapron Kamyok och har gett massage under två år i hemmet, men nu var det dags att prova verksamheten ute på stan. Det är mest Lindesbergare som kommer, men hon har också kunder från orter långt utanför Lindesbergs kommun.
– Det var till och med varit en sjukgymnast som kom några gånger för att få thaimassage, berättar Pon.
Nu hoppas hon med det centrala läget på fler som vill ha massage.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.