När den nya industrivägen och tillika dragracingbanan byggs, finns ett önskemål från kommunen att vägen länkas samman med korsningen riksväg 68. Anledningen är att korsningen är farlig och när man nu har ett ypperligt läge att lösa problemet, så vill man ta vara på chansen.
Ja, den nya industrivägen öppnar många dörrar och möjligheter. Dels är vägen ett måste nu när norra triangeln exploateras, eftersom det finns intressenter av industrimark här. Den andra stora möjligheten är den vi rapporterat om tidigare: att vägen byggs med sådan bredd och utformning att motorklubben SHRA kan arrangera riktiga dragracingtävlingar fr o m nästa år.
Men när Lindesbergs kommun tidigare i veckan informerade om planerna, så pekade man också på trafiksäkerheten. På den karta man har ritat in vägens sträckning, visade det sig att den sista biten fortfarande är ett frågetecken (se bilden).
Björn Carlson, Lindesbergs Exploatering AB, och kommunalrådet Anders Larsson tycker att det vore bra om man samtidigt gjorde något åt korsningen vid riksväg 68.
-Det har skett en hel del olyckor i den här korsningen, så det vore väldigt lämpligt att dra den nya vägen upp till riksvägens början, att på detta sätt radera begreppet T-korsning här och samtidigt öka trafiksäkerheten, menar Anders Larsson som gärna ser en öppen plankorsning hellre än en rondell.
-Rondeller är bra på sitt sätt, men ur miljösynpunkt är en korsning bättre. Det går ju en hel del tung trafik på vägen och avgasutsläppen blir ju faktiskt högre när tungt lastade fordon ska ta sig igenom en rondell. Men det här är något Vägverket får titta närmare på tycker jag, säger Anders.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.