Det är uppenbart att lagen känner spänningen i toppen av tabellen. Både Hylte/Halmstad och Engelholm har använt sig av vinterns transferfönster för att förstärka sina trupper. Lindesberg har gjort desamma då de valt att byta ut franska passarfloppen Gaelle Mollinger mot holländska Lydie van Deursen.
Varför Linde inte jobbat hårdare under vintern för att hitta en ordentlig libero är dock den stora frågan. Visst var köpet av Gaelle Mollinger ett misslyckande och visst kan vi anta att Lydie van Deursen kommer lyfta laget men samtidigt kan jag tycka att det är ett fascinerade tankesätt att värva en ny spelare på en position där man redan har en som håller måttet. Rebecca Andersson kan inte anses vara höstens bästa passare men hon gjorde jobbet. Men då Teemu Sarna väljer att spela helt utan libero så kan jag tycka att detta är en väsentligare punkt att åtgärda. Jag menar inte att det var ett dåligt drag att skaffa en bättre passare men liberobristen borde varit prio ett. Liberorollen har ännu inte fått det uppskattande den förtjänar i svensk volleyboll och många ignorerar fortfarande vilken skillnad en klasslibero kan göra.
Tyvärr gör detta problem att Linde blir de eviga femmorna denna säsong och det ska mycket till för att det ska komma att förändras. De är fast i ingenmansland, betydligt bättre än de tre i botten men betydligt sämre än de fyra i toppen. Problemet grundas i att man inte har mer än två värdiga bänkspelare. Två spelare på bänken och ingen libero. Med detta menar jag inte att minimera Elsa Arrestads, Cornelia Miltons eller Anna Lennartssons insatser, men de är väldigt unga spelare som gör sina första säsonger i Elitserien och de är en framtidsinvestering. En tunn bänk ger inga möjligheter till byten och sämre träningar. Den enda anledningen till att Linde tabellmässigt ligger närmare toppen än botten är eftersom serien ser ut som den gör och de spelar fler matcher mot bottenlag i jämförelse lagen i den södra regionen. Linde kommer vara den eviga femman under hela våren.
Topplagen har dock större trupper och mer utrymme för byten och bra träningar. Det har än så länge varit jämnt mellan de fyra i toppen men nu tror jag, som jag uttryckte innan säsongen, att Engelholm och Hylte/Halmstad kommer dra ifrån. Lagens nya värvningar, två amerikanska vänsterspikers Kelsey Fien (H/H) samt Erin Fairs (EVS), kommer antagligen bli de små tillskotten som gör skillnaden mot Örebro och Svedala. Värt att notera är dock att Engelholms center Erin Kirby har avslutat sin säsong på grund av skada men jag är övertygad om att man kommer ha en ny utländsk center på plats innan månaden är över.
Detta innebär som sagt var att Hylte/Halmstad och Engelholm har lagt i ännu en växel och som det är nu så tror jag varken Örebro eller Svedala kommer hänga med. Svedala har även de lite spelarbrist och under helgens match mot Sollentuna dök de upp med endast åtta spelare. När man då från början ställt upp med en spelare som Jessika Nilsson, som redan är lite av en utfyllnadsspelare, så kommer det bli svårt att hänga med och en skada på, i princip vilken spelare som helst, skulle betyda att Svedala snabbt halkar efter.
Örebro däremot skulle kunna ta upp kampen med Hylte/Halmstad och Engelholm om de använder sig av transferfönstret och köper sig en ordentlig högerspiker. Anna Rönnbäck och Medeleine Eriksson har väl fått godkänt som högerspelare men de är tydligt att Örebro inte hotar anfallsmässigt på högerkanten, vilket Hylte/Halmstad och Engelholm verkligen gör.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.