Söndag 9 december kommer nya tåg- och busstidtabeller. Några förändringar är att Tågkompaniet utökar trafiken på sträckan Borlänge-Örebro till ett tåg i timmen och Länstrafiken meddelar att linje 303 åter kommer stanna på alla busshållplatser längs riksväg 50 igen.
Från och med söndag gäller alltså nya tabeller för tåg- och busstrafik. Tågkompaniet utökar trafiken på sträckan Borlänge-Örebro till ett tåg i timmen och Länstrafiken meddelar flera förändringar i den nya tabellen. Bland annat dessa.
Linje 303 stannar på alla hållplatser längs R50 igen. Hållplatserna Skärmarboda norra till och med hållplats Åby finns åter med i tidtabellen.
Linje 304 går via Yxe på sin väg mellan Lindesberg och Hällefors.
Linje 308 och 354 kommer att köra via norra industriområdet i Lindesberg på sin väg in och ut ur Lindesberg.
Linje 354 går inte via Gusselby utan kör R50 mellan Lindesberg och Storå.
En ny linje, 353, är skapad och går mellan Lindesberg och
Gusselby.
Linje 352 är uppdelad i två linjer. De turer som går via Vedevåg till/från Finnåker heter nu linje 350. Turerna som går via Spannarboda och Pilkrog behåller linjenummer 352.
Linje 333 har fått en justerad körväg som beror på att framkomligheten inte är tillräcklig. Linjen angör inte längre Dalkarsberg utan trafikerar väg 243 fram till Bäcketorpsvägen.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.