Efter några dagars flyttstängt öppnade Distriktsveterinärerna åter i måndags, på sin nya adress som nu lyder Stafettgatan 29. När LindeNytt hälsade på under veckan var veterinärer och sköterskor i full gång med sina uppgifter, medan det i bakgrunden arbetades febrilt med att färdigställa de sista detaljerna.
– Det mesta är klart, men det återstår lite belysning och att få saker på rätt plats, men vi har fantastisk hjälp av byggfirman, berättar klinikchef Thomas Eriksson medan han visar den nya mottagningen som är betydligt större än den förra.
Undersökningsrummen är fler, väntrummet större och ljusare, man har ett speciellt rum för tandskötsel, större tvättrum, och så ett avlivningsrum.
– Tyvärr är det ju så att det blir en del avlivningar, och här inne ska det inte vara lika sterilt, utan vi vill skapa en miljö som känns bra för ett sista avsked. Det kommer även finnas en utgång direkt härifrån, förklarar Thomas.
I dagsläget har kliniken tio anställda, förutom klinikchefen är det sex veterinärer och tre sköterskor, något man hoppas kunna förändra på sikt.
– Vi vill ju bli fler, men dessvärre har vi märkt att det är väldigt svårt att rekrytera. Men vi jobbar vidare och hoppas att vi får napp, säger Thomas med ett skratt och fortsätter rundturen:
– Det finns tre olika nivåer på mottagningar inom Distriktsveterinärerna: låg, mellan och hög. Just nu ligger vi på mellannivån, men framåt hösten hoppas vi kunna vara uppe på hög, då innebär det att vi kan utföra lite mer komplicerade ingrepp bland annat.
På byggnadens övervåning ligger verksamhetens personalutrymmen såsom två stycken omklädningsrum, några kontor och ett stort fikarum med utsikt över grönskan utanför.
– Det är väldigt roligt och spännande att få vara med om det här, och se allt växa fram, avslutar Thomas.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.