Lindesberg Volley kan vända hem från Danmark med en fin helg bakom sig. På söndagen tog laget två nya vinster, via 2-1 mot Lyngby B och samma siffror mot Elitserie-rivalen Svedala. Därmed avslutar laget Scandinavian Challenge Cup med fyra vinster på fem spelade matcher.
Med vind i seglen gick Lindesberg Volley in till avslutningen av Scandinavian Challenge Cup. Laget hade på lördagen inlett cupspelet med två vinster på tre matcher. Idag såg man till att snygga till de siffrorna, via två ytterligare vinster.
Först ut att sänkas var värden Lyngbys B-lag. Trots matchstart redan vid nio på söndagsmorgonen var Linde i allra högsta grad vakna och vann med 2-1 i set. De siffrorna återupprepades när laget senare på eftermiddagen avslutade mot Svedala.
– Det var jävligt häftigt. Man vet ju inte riktigt vad det är för lag och för spelare som man möter, men kvaliteten på vår volleyboll är fantastisk! Speciellt så som vi spelade idag, summerar Johan Isacsson.
Linde-tränaren sprudlar av både glädje och stolthet över sitt lags prestationer. Allra nöjdast var han med segern över Svedala, vilket var den match som man på förhand koncentrerat sig mest på.
”Resultaten är väldigt viktiga”
Totalt bjöd helgen i Danmark på fem matcher, varav fyra slutade i vinst. Samtliga tolv medresta spelare fick mycket speltid, något som Isacsson menar bidrar till de fina resultaten. De som utmärkte sig mest var enligt tränaren Denise Van de Mortel och Freja Morén.
– Alla tjejerna har verkligen gjort det bra. De krigar på riktigt hårt och spelar på en otrolig nivå, de utvecklas väldigt snabbt.
Väl hemma från Danmark får laget nu träningsledigt både måndag och onsdag. Övriga dagar kommer man att förbereda sig för nästa lördags dubbla möten med Sollentuna. De fyra vinsterna från helgens cupspel är något som Isacsson tar med sig.
– Det har varit jätteroligt och resultaten är väldigt viktiga, de gör att vi kan skapa ännu mer drivkraft. Man studsar nästan som tränare av att se det här spelet.
Resultat från den andra cupdagen:
Lyngby B-Lindesberg Volley 1-2
Svedala-Lindesberg Volley 1-2
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.