Staffan Hörnberg sätter sig in i Lindeskolans värld - och han gillar det han läser och ser. Foto: Hans Andersson

Nye gymnasiechefen: ”Gemenskap och trygghet i skolan”

– Vi måste satsa på att eleverna tas med i en social gemenskap, att de får en tillhörighet och sedan har en levande dialog med en bra relation till lärarna. Det säger Staffan Hörnberg, ny chef för Lindeskolan.

Vi träffas för att den nye gymnasiechefen ska presenteras – vem han är, vad han vill, men talar också om ämnen som berör en gymnasieskola som Lindeskolan. Lindesberg tar emot många asylsökande och Lindeskolan har många elever bl.a. i det s.k. IM-programmet som kommer från t ex Syrien, Eritrea, Somalia. Precis som i övriga samhället är det också en press på Lindeskolan, när många kommer för utbildning och för att få chans att komma in i samhället.

Staffan Hörnberg vill ha överblick och kunna göra analyser, men gillar också att träffa personalen och eleverna. Foto: Hans Andersson
Staffan Hörnberg vill ha överblick och kunna göra analyser, men gillar också att träffa personalen och eleverna. Fotograf: Hans Andersson

Det kan bli trångt på skolan och kräva snabba lösningar, men Staffan Hörnberg säger att Lindeskolan får gehör från kommunledningen för att lösa de behov som uppkommer. Han säger också att han gillar den politiska förankring som Lindeskolan har – något som han tyckte sig märka redan under anställningsintervjun.
Han menar att skolan – förutom att vara inkluderande – också måste vara vaksam och ”fånga upp sånt som inte känns rätt”. Det kan handla om elever som kommer från krigsområden, där skolan måste ha rutiner på samma sätt som man gör när det gäller incidenter eller kränkningar.

Vi träffas i en tid när media i hela Europa fylls av bilder på människor som går och går undan krig och förföljelse – något som Europa inte upplevt sedan Andra Världskriget. Som räddas från överfyllda båtar – eller drunknar.

– När man tänker på vad de utsatts för, när man ser bilden på den treårige drunknade syriske pojken vid stranden, då kryper det in under huden, in i ryggmärgen på en. Den tragik och den desperation som människor fått utstå. Jag minns den starka bilden från Vietnamkriget med polischefen som skjuter en vietnames i huvudet, säger Staffan Hörnberg.

Men när man ser den kovändning som på kort tid skett i Sverige, då blir man stolt och glad.
Och han berättar om den trygghet och ordning, som han tycker att hans gamla arbetsplats Lundsberg, kunde erbjuda för elever som på olika sätt hade det jobbigt, kände sig utanför och riskerade att hamna snett. Eller hur skolan genom att lyfta eleverna fick dem att känna sig duktiga.

Staffan Hörnberg satte sig på gymnasiechefsstolen den 1 september. Foto: Hans Andersson
Staffan Hörnberg satte sig på gymnasiechefsstolen den 1 september. Fotograf: Hans Andersson

Staffan Hörnberg blev uppsagd som rektor för privatskolan Lundsberg i Värmland. Han blir påtagligt berörd, upprörd, när vi talar om det som hände i början av höstterminen 2013. Medierna rapporterade mycket om det som senare kom att kallas ”strykjärns-incidenten”, sedan elever använt ett strykjärn för att ”nolla” en elev, Skolinspektionen stängde skolan, det var polisanmälningar och utbildningsministern uttalade sig.
– Det var en häxjakt! säger Staffan Hörnberg. Skolinspektionens inspektörer kom helt oanmälda en dag och agerade som poliser, krävde – och fick – all den dokumentation och information som de behövde och sedan gjorde de ett arbete på mellanstadienivå! En professor i offentlig rätt har granskat och kommit fram till att vi hade gjort rätt , säger han och han berättar om andra händelser på skolan, som han menar förklarar varför det hela satte igång.

Det hade gått ett drygt år sedan han blev av med jobbet som rektor på Lundsberg, när han i början av det här året började söka jobb igen. Trots andra möjligheter föll han för erbjudandet från Lindesbergs kommun.
– Jag tog ju reda på hur man tänker och agerar här och jag blev jätteimponerad. Det jag såg på Lindeskolan är ärligheten, tryggheten och professionaliteten, säger Staffan Hörnberg. Jag ser också hur man bemöter och möter eleverna.

Som gymnasiechef har han överblick som inte en rektor har och hans ambition är att skaffa fram än mer data än den som redan finns på Lindeskolan för att kunna göra analyser. Men någon programförklaring ger han inte efter en dryg vecka på det nya jobbet. Han vill lyssna först och sedan vill han att lärarna, personalen ska vara ett team, där man ska kunna visa sina starka sidor och ”inte lägga band på sig”.
Han säger ändå att ambitionen måste vara att Lindeskolan placerar sig i framkant när konkurrensen om elever är stor och han tycker att Lindeskolan tappar för många elever från Nora som skulle kunna gå här och att för många åker till Örebro.

Sjöutsikt – en bonus
En lärare med ansvar för lokalfrågor tittar in hos gymnasiechefen för att informera om det som just då händer runt knuten. Huset med aulan och matsalen är instängslad och nu påbörjar en ombyggnation. Eleverna måste ta en tillfällig väg in och det är ju bra att även Staffan Hörnberg vet om det.
Det här med maskiner är något som han gillar – att köra. Familjen har ett litet jordbruk utanför Uppsala, dit de åker och där han kan sätta sig på traktorn ibland. Viktig avkoppling från kontorsarbetet. Närheten till Uppsala var ett viktigt skäl att välja Lindesberg. Villan i Snuggan med utsikt över Råsvalen är bonus.

Publicerad 10 september 2015 klockan 17:55

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet...
7 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-04

2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-07-24 18:30