Staffan Hörnberg sätter sig in i Lindeskolans värld - och han gillar det han läser och ser. Foto: Hans Andersson

Nye gymnasiechefen: ”Gemenskap och trygghet i skolan”

– Vi måste satsa på att eleverna tas med i en social gemenskap, att de får en tillhörighet och sedan har en levande dialog med en bra relation till lärarna. Det säger Staffan Hörnberg, ny chef för Lindeskolan.

Annons

Vi träffas för att den nye gymnasiechefen ska presenteras – vem han är, vad han vill, men talar också om ämnen som berör en gymnasieskola som Lindeskolan. Lindesberg tar emot många asylsökande och Lindeskolan har många elever bl.a. i det s.k. IM-programmet som kommer från t ex Syrien, Eritrea, Somalia. Precis som i övriga samhället är det också en press på Lindeskolan, när många kommer för utbildning och för att få chans att komma in i samhället.

Staffan Hörnberg vill ha överblick och kunna göra analyser, men gillar också att träffa personalen och eleverna. Foto: Hans Andersson
Staffan Hörnberg vill ha överblick och kunna göra analyser, men gillar också att träffa personalen och eleverna. Fotograf: Hans Andersson

Det kan bli trångt på skolan och kräva snabba lösningar, men Staffan Hörnberg säger att Lindeskolan får gehör från kommunledningen för att lösa de behov som uppkommer. Han säger också att han gillar den politiska förankring som Lindeskolan har – något som han tyckte sig märka redan under anställningsintervjun.
Han menar att skolan – förutom att vara inkluderande – också måste vara vaksam och ”fånga upp sånt som inte känns rätt”. Det kan handla om elever som kommer från krigsområden, där skolan måste ha rutiner på samma sätt som man gör när det gäller incidenter eller kränkningar.

Vi träffas i en tid när media i hela Europa fylls av bilder på människor som går och går undan krig och förföljelse – något som Europa inte upplevt sedan Andra Världskriget. Som räddas från överfyllda båtar – eller drunknar.

– När man tänker på vad de utsatts för, när man ser bilden på den treårige drunknade syriske pojken vid stranden, då kryper det in under huden, in i ryggmärgen på en. Den tragik och den desperation som människor fått utstå. Jag minns den starka bilden från Vietnamkriget med polischefen som skjuter en vietnames i huvudet, säger Staffan Hörnberg.

Men när man ser den kovändning som på kort tid skett i Sverige, då blir man stolt och glad.
Och han berättar om den trygghet och ordning, som han tycker att hans gamla arbetsplats Lundsberg, kunde erbjuda för elever som på olika sätt hade det jobbigt, kände sig utanför och riskerade att hamna snett. Eller hur skolan genom att lyfta eleverna fick dem att känna sig duktiga.

Staffan Hörnberg satte sig på gymnasiechefsstolen den 1 september. Foto: Hans Andersson
Staffan Hörnberg satte sig på gymnasiechefsstolen den 1 september. Fotograf: Hans Andersson

Staffan Hörnberg blev uppsagd som rektor för privatskolan Lundsberg i Värmland. Han blir påtagligt berörd, upprörd, när vi talar om det som hände i början av höstterminen 2013. Medierna rapporterade mycket om det som senare kom att kallas ”strykjärns-incidenten”, sedan elever använt ett strykjärn för att ”nolla” en elev, Skolinspektionen stängde skolan, det var polisanmälningar och utbildningsministern uttalade sig.
– Det var en häxjakt! säger Staffan Hörnberg. Skolinspektionens inspektörer kom helt oanmälda en dag och agerade som poliser, krävde – och fick – all den dokumentation och information som de behövde och sedan gjorde de ett arbete på mellanstadienivå! En professor i offentlig rätt har granskat och kommit fram till att vi hade gjort rätt , säger han och han berättar om andra händelser på skolan, som han menar förklarar varför det hela satte igång.

Det hade gått ett drygt år sedan han blev av med jobbet som rektor på Lundsberg, när han i början av det här året började söka jobb igen. Trots andra möjligheter föll han för erbjudandet från Lindesbergs kommun.
– Jag tog ju reda på hur man tänker och agerar här och jag blev jätteimponerad. Det jag såg på Lindeskolan är ärligheten, tryggheten och professionaliteten, säger Staffan Hörnberg. Jag ser också hur man bemöter och möter eleverna.

Som gymnasiechef har han överblick som inte en rektor har och hans ambition är att skaffa fram än mer data än den som redan finns på Lindeskolan för att kunna göra analyser. Men någon programförklaring ger han inte efter en dryg vecka på det nya jobbet. Han vill lyssna först och sedan vill han att lärarna, personalen ska vara ett team, där man ska kunna visa sina starka sidor och ”inte lägga band på sig”.
Han säger ändå att ambitionen måste vara att Lindeskolan placerar sig i framkant när konkurrensen om elever är stor och han tycker att Lindeskolan tappar för många elever från Nora som skulle kunna gå här och att för många åker till Örebro.

Sjöutsikt – en bonus
En lärare med ansvar för lokalfrågor tittar in hos gymnasiechefen för att informera om det som just då händer runt knuten. Huset med aulan och matsalen är instängslad och nu påbörjar en ombyggnation. Eleverna måste ta en tillfällig väg in och det är ju bra att även Staffan Hörnberg vet om det.
Det här med maskiner är något som han gillar – att köra. Familjen har ett litet jordbruk utanför Uppsala, dit de åker och där han kan sätta sig på traktorn ibland. Viktig avkoppling från kontorsarbetet. Närheten till Uppsala var ett viktigt skäl att välja Lindesberg. Villan i Snuggan med utsikt över Råsvalen är bonus.

Publicerad 10 september 2015 klockan 17:55

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Emma och Nicklas Backström blåser liv i den gamla macken i Fellingsbro. Foto: Privat

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.

22 oktober 2026 klockan 13:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
23 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-23

2026-06-09

2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-10-23 16:40